AKTUALITET

Senatori nigerian ndodhet në gjyq për përpjekjen për ti hequr veshkën një të riu për vajzën e tij!

17:30 - 31.01.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Senatori nigerian Ike Ekweremadu është në gjyq në një gjykatë në Londër i akuzuar për përpjekjen për të hequr veshkën e një të riu për ta transplantuar atë për vajzën e tij të sëmurë.
Ish-zëvendëspresidenti 60-vjeçar i Senatit Nigerian akuzohet së bashku me gruan e tij, Beatrice Nwaneka Ekweremadu, 56 vjeçe, për transportimin e një 21-vjeçari në Britani për t’i hequr veshkën dhe transplantuar vajzës së tyre Sonia, 25 vjeçe.

Para gjykatës në Old Bailey, Ekweremadu tha vetëm frazën “Po zonjë”, për të konfirmuar identitetin e tij. Sonia, e cila po ashtu është në gjyq për të njëjtën çështje, nuk ishte e pranishme në gjykatë pasi ndodhet e shtruar në spital për arsye të paqarta. Avokatët e saj paraqitën një raport psikiatrik duke deklaruar se ajo ishte e papërshtatshme për t’u gjykuar dhe seanca u shty derisa prokuroria të dëgjonte atë raport.

Viktima e supozuar, pasi iu nënshtrua testeve mjekësore në një spital në veri-perëndim të Londrës, nuk pranoi të pranonte transplantin dhe e shpërtheu atë për të alarmuar policinë. Familja Ekuremandou u arrestua në Aeroportin Heathrow në qershor të vitit 2022. Senatori u ndalua në paraburgimndërsa gruaja dhe vajza e tij u liruan me kusht.

Akuza është ngritur edhe ndaj mjekes 50-vjeçare Obina Obeta.

Gjyqi pritet të zgjasë shtatë javë.

Ike Ekweremadu u zgjodh për herë të parë në Senat në vitin 2003. Rasti shkaktoi bujë në faqet e rrjeteve sociale dhe mediat nigeriane. Disa shprehën mbështetjen e tyre, të tjerë indinjatën e tyre për akuzat. “Ky rast është i pabesueshëm. Ku tjetër në botë do të kishte një (ish) nënkryetar të senatit që është ende senator, ka qenë në burg për 200 ditë (…) dhe ende merr rrogën e tij? ” komentoi aktivisti Citizen Gbola, i organizatës Take It Back, e cila mbron të drejtat e njeriut. “Çfarë po ndodh?” Pse nuk i është pezulluar statusi? pyeti aktivisti i pranishëm në gjykatë.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.