Kronikë

EMRAT/ U arrestuan pasi i merrnin para pacienteve për të bërë skanerin, Gjykata lë të lirë mjekët e QSUT-së

13:24 - 04.02.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Gjykata e Tiranës ka liruar nga paraburgimi dy mjekët e arrestuar në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, të akuzuar se u merrnin para pacientëve.
Mësohet se shtetasve Nazmi Metaliu dhe Astrit Mansaku i është pezulluar masa e sigurisë dhe i është caktuar pezullimin me 3 muaj nga detyra.

Hetimet kishin nisur rreth tre javë më parë, ndërsa ishin dokumentuar disa raste ku mjeket iu merrnin para qytetarëve qe iu nënshtroheshin skanerit.

Njoftimi i policisë më 3 shkurt:

U vunë në pranga shtetasit N. M., 63 vjeç, banues në Tiranë, me profesion mjek; A. M., 51 vjeç, banues në Tiranë, me profesion teknik imazherie.  Nga veprimet hetimore, ka rezultuar se këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, gjatë ushtrimit të detyrës, iu mundësonin qytetarëve të ndryshëm, kundrejt shumave monetare, bërjen e skanerit, në kundërshtim me rregulloren e Spitalit, për kryerjen e kësaj procedure.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.