AKTUALITET

Kancelari gjerman hedh poshtë lajmet abuzuese te Boris Johnson: Putin nuk më ka kërcënuar kurrë!

15:26 - 05.02.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se presidenti rus Vladimir Putin nuk e ka kërcënuar kurrë atë apo Gjermaninë, pas pretendimeve të Boris Johnson se Putin e kërcënoi ish-kryeministrin e Britanisë së Madhe me një sulm raketor.
“Putini nuk më kërcënoi mua as Gjermaninë” në bisedat telefonike që kancelari ka pasur me liderin rus, tha Scholz për gazetën gjermane Bild në një intervistë të botuar të dielën.

Në një dokumentar britanik që u transmetua javën e kaluar, Johnson zbuloi se Putini e kërcënoi atë në një telefonatë të gjatë në shkurt 2022 pak para se Rusia të pushtonte Ukrainën. “Ai tha ‘Boris, nuk dua të të lëndoj, por me një raketë, do të duhej vetëm një minutë’ – diçka e tillë”, tha Boris në dokumentar, duke iu referuar Putinit.

Johnson tha se ai pranoi kërcënimin e liderit rus për të “luajtur së bashku” me përpjekjet për ta detyruar atë të negociojë mbi Ukrainën. Kremlini ka mohuar çdo kërcënim.

E shtyrë në intervistën për Bild nëse Scholz kishte marrë gjithashtu kërcënime të ngjashme gjatë telefonatave me liderin rus, kancelari tha “jo”.

Në telefonatat e tij me Putinin, “Unë ia bëj shumë të qartë Putinit se Rusia ka përgjegjësinë e vetme për luftën”, tha Scholz. “Në bisedat tona telefonike, qëndrimet tona shumë të ndryshme për luftën në Ukrainë bëhen shumë të qarta”, tha ai.

Kancelari mohoi gjithashtu se vendimi i Gjermanisë për të dorëzuar tanket Leopard 2 në Ukrainë ishte një kërcënim për Rusinë.

Ai tha se Gjermania po dërgon tanke luftarake në Ukrainë, së bashku me aleatët e tjerë, përfshirë SHBA-në, në mënyrë që Kievi “të mund të mbrohet”.

“Kjo qasje e përbashkët parandalon një përshkallëzim të luftës”, tha Scholz.

Komentet e Scholz vijnë pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy paralajmëroi se “situata po bëhet më e ashpër” në vijën e parë të luftës në lindje të vendit. Moska po hedh “gjithnjë e më shumë nga forcat e saj për të thyer mbrojtjen tonë. Tani, është shumë e vështirë në Bakhmut, Vuhledar, afër Lyman dhe drejtime të tjera”, tha Zelenskyy në fjalimin e tij të natës të shtunën vonë.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha të dielën se Bakhmut “është gjithnjë e më i izoluar” pas përparimeve ruse në zonë. “Dy rrugët kryesore për në qytet për mbrojtësit ukrainas janë të kërcënuar tani nga zjarri i drejtpërdrejtë, pas përparimeve ruse”, tha ministria në një postim në Twitter.

Ndërsa betejat janë ndezur në Ukrainën lindore, një ndërmjetës i hershëm midis Rusisë dhe Ukrainës në fillim të luftës – ish-kryeministri izraelit Naftali Bennett i cili shërbeu për vetëm gjashtë muaj vitin e kaluar – zbuloi se Putini në fillim të pushtimit kishte premtuar se nuk do ta vriste Zelenskyy. Në një intervistë me Associated Press të botuar të dielën, Bennett tha se gjatë një vizite në Moskë në mars 2022 ai e pyeti Putinin nëse Kremlini po planifikonte të përpiqej të vriste udhëheqësin ukrainas.

“Ai tha: ‘Unë nuk do ta vras ​​Zelenskyy’. Më pas i thashë atij ‘Duhet të kuptoj që po më jep fjalën që nuk do ta vras ​​Zelenskyy’ Ai tha ‘Unë nuk do të vras ​​Zelenskyy’”, tha Bennett për AP. Bennett tha se pas takimit të tij, ai telefonoi Zelenskyy për ta informuar atë për komentet e Putinit.

Kremlini ka mohuar më parë pretendimet e Ukrainës se Rusia synonte të vriste Zelenskyy.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.