BOTA

Wimbledon lejon lojtarët rusë dhe bjellorusë të rikthehen në kompeticion

22:30 - 31.03.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Atletët rusë dhe bjellorusë do të jenë në gjendje të konkurrojnë në edicionin e këtij viti të turneut të tenisit Wimbledon si “atletët neutralë”, thanë organizatorët e turneut në një deklaratë të premten.
Në prill 2022, Wimbledon publikoi ​​​​një ndalim për lojtarët nga të dy vendet për pushtimin e plotë të Ukrainës nga Rusia – gjatë të cilit disa trupa ruse hynë në Ukrainë nga Bjellorusia, një aleat i ngushtë i Moskës.

“Synimi ynë aktual është të pranojmë hyrje nga lojtarët rusë dhe bjellorusë me kusht që ata të konkurrojnë si atletë ‘neutralë’ dhe të respektojnë kushtet e duhura”, thanë organizatorët në një deklaratë.

Kjo përfshin ndalimin e “shprehjeve të mbështetjes për pushtimin rus të Ukrainës në forma të ndryshme” si dhe “hyrjen e lojtarëve që marrin fonde nga shtetet ruse dhe/ose bjelloruse”, duke përfshirë edhe kompanitë shtetërore, thuhet në deklaratë.

Ian Hewitt, kryetar i Klubit All England që organizon turneun, e quajti vendimin “tepër të vështirë” dhe tha se organizatorët “vazhdojnë të dënojnë plotësisht pushtimin e paligjshëm të Rusisë”.

“Është pikëpamja jonë që, duke marrë parasysh të gjithë faktorët, këto janë aranzhimet më të përshtatshme për Kampionatin për këtë vit”, tha Hewitt. Turneu zhvillohet në Londër në korrik.

Një nga katër Grand Slam-et e tenisit – turnetë më të rëndësishëm në tenisin profesionist – ndalimi i sportistëve rusë dhe bjellorusë nga Wimbledon ngjalli polemika vitin e kaluar, duke bërë që federatat ndërkombëtare të tenisit ATP dhe WTA të heqin pikët e renditjes nga edicioni i vitit të kaluar.

Një lojtare bjelloruse, Aryna Sabalenka, fitoi Grand Slam-in e parë të vitit 2023 në Australian Open.

Pjesëmarrja e atletëve rusë dhe bjellorusë në garat sportive ndërkombëtare ka qenë një temë e diskutueshme që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Disa vende, të udhëhequra nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, kanë bërë thirrje që atletët rusë dhe bjellorusë të ndalohen nga Lojërat Olimpike Verore të Parisit 2024 – një përpjekje që të enjten u kritikua si “e mjerueshme” nga presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach.

Gazeta Shqiptare 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.