LAJMI I FUNDIT

Jeni një 60-vjeçar me mendje 40-vjeçare? Tre shenjat që e tregojnë këtë fakt

17:43 - 18.09.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Gjendja juaj shëndetësore, mënyra e jetesës dhe personaliteti gjithashtu ndikojnë në moshën e trurit tuaj. E thënë thjesht, mendja juaj mund të jetë shumë më e re ose shumë më e vjetër se mosha juaj biologjike ose nga sa mendoni!
Provat shkencore zbulojnë tre fakte që e mbajnë trurin tuaj shumë të ri. Çfarë janë këto;

Ndiheni më të rinj se mosha juaj. Mos e nënvlerësoni vlerën se si ndiheni për moshën tuaj. Hulumtimet nga Universiteti i Seulit kanë treguar se njerëzit që ndihen më të rinj se mosha e tyre biologjike kanë më pak shenja të rënies njohëse me kalimin e viteve.

Ju flisni gjuhë të huaja. Edhe pse përfitimi ka të bëjë kryesisht me dygjuhësh, megjithatë, ata që flasin më shumë gjuhë se gjuha e tyre amtare duket se gëzojnë një mendje më të “punuar” që tenton të “ruajë energji” gjatë funksionimit të saj, gjë që e ndihmon atë të qëndrojë e re. Këtë, të paktën, e kanë treguar hulumtimet përkatëse nga studiues kanadezë dhe spanjollë.

Bëni meditim. Është një praktikë që ju ndihmon të përqendroheni në të tashmen dhe të ruani lëndën gri të trurit tuaj, e cila është çelësi për forcimin e kujtesës, sipas një studimi nga Universiteti i Kalifornisë.

Nga ana tjetër, shkenca ka zbuluar edhe shenjat e një truri që tenton të plaket para kohës së tij. Midis tyre janë cinizmi, vështirësitë e përqendrimit dhe mungesa e kujtesës, por edhe lodhja e vazhdueshme dhe përgjumja e ditës.

Hulumtimet zbulojnë mënyra efektive për të ndihmuar mendjen të ruajë rininë e saj. Ndër to janë një dietë e ekuilibruar sipas modelit mesdhetar, ushtrimet me ecje si opsion i përditshëm, ekzistenca e një rrjeti mbështetës miqsh, por edhe një qëndrim pozitiv dhe optimist ndaj jetës.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.