AKTUALITET

Erdogan kundër Mendezit me komente pozitive për Greqinë: Na lidh miqësia e lashtë me Athinën!

17:41 - 19.09.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Pak orë para takimit të tij me Kyriakos Mitsotakis në Nju Jork, në kuadër të Takimit të OKB-së, Rexhep Tajip Erdogan foli në kanalin amerikan PBS dhe bëri komente pozitive për Greqinë, duke u kthyer në të njëjtën kohë kundër Bob Menendez për çështjen e avionëve F16. Duke komentuar pretendimin e senatorit amerikan filholen se “Turqia duhet t’i japë fund sjelljes luftarake kundër Greqisë”, Erdogan tha se “Bob Menendez nuk e njeh Turqinë. Duket se Menendez nuk e njeh as Tajip Erdoganin”.
Më pas, pasi theksoi se Greqia dhe Turqia ndajnë një miqësi të lashtë, Erdogan tha: “Mendez duket se ka një qasje armiqësore ndaj Turqisë dhe po përpiqet të na tërheqë në një fushë të caktuar diskutimi që ai ka zgjedhur. Megjithatë, ne nuk do të marrim pjesë në këtë. Miqësia jonë me Greqinë nuk është ajo që ata mendojnë”, tha ai

Erdogan komentoi më pas marrëdhëniet e Turqisë me Bashkimin Evropian dhe Rusinë, duke thënë: “Ne kemi qenë duke pritur në derën e Bashkimit Evropian për 50 vitet e fundit… Tani i besoj Rusisë po aq sa i besoj Perëndimit”, duke shtuar se korridori i drithit të Detit të Zi aktualisht është pezulluar, por ai ende ka besim te Putini se do të rifillojë në ditët në vijim.

Lidhur me pranimin e Suedisë në NATO, presidenti turk tha: “Shitja e avionëve luftarakë F-16 nga SHBA-ja në Turqi nuk duhet të lidhet me miratimin e Turqisë për pranimin e Suedisë në NATO. Besoj se këto dy çështje nuk duhet të lidhen me njëra-tjetrën”, duke shtuar se Suedia duhet të mbajë premtimet e saj, ndryshimet legjislative nuk mjaftojnë”.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.