AKTUALITET

Ishte i sëmurë në spital/ Si i këmbeu George Orwell të drejtat e kryeveprës ‘1984’ për një palë këpucë, zbulohet ofertë e pazakontë

21:42 - 19.09.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Një botues amerikan fitoi të drejtat për romanin më të famshëm të George Orwell, Nineteen Eighty Four, ‘Viti 84’, përmes një oferte të papritur: një palë këpucë me madhësi 47 për autorin, siç u zbulua në një letër të pabotuar më parë.
Romancieri kishte luftuar për të përfunduar paralajmërimin e tij distopian kundër totalitarizmit. Me koncepte të tilla si Big Brother dhe Policia e Mendimit, të cilat duken gjithnjë e më të rëndësishme sot, ai shkroi një pasazh rrëqethës: “Nëse doni një fotografi të së ardhmes, imagjinoni një çizme të stampuar në fytyrën e një njeriu – përgjithmonë”.

Por, në një letër me dy faqe të prillit 1948, duket se këpucët ishin preokupimi i tij kryesor pasi racionimi i pasluftës në Britani e kishte bërë të vështirë gjetjen e një palë në përmasat e tij.

Orwell ishte i zhytur në gjendje të keqe nga tuberkulozi kur i dërgoi letrën nga shtrati i tij në spital Robert Giroux, redaktorit dhe botuesit me ndikim të librave në SHBA, duke shkruar: “Përveç mungesës së kuponëve, nuk mund të merrja asnjë në madhësinë time (47!) këtu”.

Orwell i tha atij se i kishte kërkuar botuesit të tij anglez Fredric Warburg – themeluesi i Secker & Warburg, i cili gjithashtu botoi Fermën e Kafshëve të Orwellit në 1945 – t’i blinte këpucë kur ai të vizitonte Amerikën.

Një palë këpucë mbërriti, por ato ishin dhuratë nga firma botuese Harcourt, Brace and Company, ku Giroux ishte redaktor i lartë. Dhurata me sa duket kishte ndihmuar në sigurimin e marrëveshjes së botimit. Agjenti letrar i Orwell-it ia shiti të drejtat amerikane për Nineteen Eight-Four Harcourt, Brace, i cili e botoi atë në qershor 1949, kur u botua edhe në Angli nga Secker & Warburg.

Giroux, i cili ishte gjithashtu redaktori amerikan i TS Eliot, e botoi librin, megjithë rezervat e eprorit të tij të drejtpërdrejtë, gruaja e të cilit e kishte parë disa pasazhe nga romani i pakëndshëm.

Romani ‘Viti 1984’

“Këpucë të shkëlqyera”

Orwell shkruante në letër se ai e kishte marrë emrin e Giroux nga Warburg dhe po i shkruante duke dashur të falënderonte personin e duhur për “mirësinë e tyre të madhe”: “Ato janë këpucë të shkëlqyera dhe do të jeni të lumtur të dëgjoni se më përshtaten mua, ndonëse me muaj që kam qenë i lidhur në shtrat, nuk i kam veshur ende”.

Shëndeti i dobët e kishte detyruar Orwell të largohej nga shtëpia e tij në ishullin Jura dhe në nëntor 1947 ai u shtrua në Spitalin Hairmyres në East Kilbride, Lanarkshire, i cili trajtonte problemet e mushkërive.

Në letrën e dërguar prej andej, Orwell tha se ishte “i sëmurë keq”: “Më vjen keq të them që vuaj nga T.B. dhe kam qenë i sëmurë që nga nëntori i kaluar – në fakt, mendoj, që nga fillimi i vitit 1947”.

Por ai gjithashtu vë në dukje se “trajtimi duket se po shkon mirë” dhe se ai shpreson të largohet nga spitali “gjatë verës”, duke synuar të rifillojë punën për “librin që po shkruaja kur u sëmura”.

Ai shtoi: “Unë, sigurisht, nuk mund të bëj asgjë serioze për momentin”.

Ai libër quhej ‘Tetëdhjetë e Katër’, i cili do të bëhej një nga romanet më domethënës të shekullit të kaluar.

Deri në korrik 1948, Orwell kishte lënë spitalin dhe kishte rifilluar punën për të. Në nëntor 1948, ai kishte mbaruar së shkruari, duke e shtypur vetë. Do të ishte romani i tij i artit. Ai punoi ndërmjet periudhave në spital me tuberkuloz, nga i cili vdiq në vitin 1950.

Faksimile nga letra e Orwell

 

“Thesar letrar”

Letra vjen nga familja Giroux dhe do të zbulohet nga Peter Harrington nga Londra, tregtarët kryesorë të librave të rrallë, në panairin Frieze Masters në tetor. Çmimi i tij i shitjes është 17,500 paund.

Sammy Jay, specialisti i lartë i letërsisë i Peter Harrington, tha: “Unë udhëtoj shumë për të gjuajtur për këto lloj thesare letrare. Por nuk ndodh shpesh që ju të bëni një zbulim që është një kontribut i ri për studimin, biografinë ose historinë. Është vërtet emocionuese”.

Edhe ai ka madhësinë 47 dhe është veçanërisht i prekur që një shkrimtar që sot lavdërohet si një “super yll global” kishte luftuar për të gjetur këpucë kur ishte në një gjendje kaq të dhimbshme për shëndetin dhe financat.

DJ Taylor, biografi i Orwell-it, tha për The Telegraph: “Shkronjat e reja të Orwell-it janë po aq të rralla sa dhëmbët e pulës, kështu që ky është një zbulim i vërtetë – veçanërisht pasi daton nga ajo periudhë vendimtare kur ai po ruante burime fizike në pakësim për t’u përqëndruar në Nineteen Eighty”.

Gazeta Shqiptare 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.