LAJMI I FUNDIT

Mjeku sqaron nëse është e dobishme të lani dhëmbët para ose pas ngrënies së ushqimit (Video)

15:39 - 23.09.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Që nga fëmijëria jonë ka pasur një debat nëse është e drejtë të lahen dhëmbët para apo pas ngrënies. Një mjek shkroi në TikTok dhe mbajti qëndrim për dilemën e përjetshme.
Debati i përjetshëm nëse duhet të lani dhëmbët para apo pas mëngjesit, më në fund ka marrë një përgjigje “përcaktuese” nga Dr. Sooj, i njohur si @doctorsooj në TikTok.

Për vite me radhë, njerëzit janë ndarë në dy kampe: ata që kanë prioritet heqjen e frymës së mëngjesit kur zgjohen dhe ata që preferojnë të shijojnë mëngjesin e tyre përpara se të kujdesen për higjienën e tyre orale. Dr. Sooj hedh dritë se cila qasje është më e dobishme për shëndetin tuaj dentar.

@doctorsooj Should you brush teeth before or after breakfast? Doctor explains | #toothcare #teethhealth #toothhealth #dentalcare #dentalhealth #brushteeth #dentist #doctorexplains ♬ original sound – Dr Sooj

Dr. Sooj shpjegon: “Pse duhet të lani dhëmbët para mëngjesit? Kur hani ose pini diçka, pH e gojës në përgjithësi bie. Kjo e bën atë më acid. Nëse më pas shkoni menjëherë dhe filloni të lani dhëmbët, në thelb po lani acidin në dhëmbët tuaj, ju prishni smaltin dhe nëse kjo ndodh për një periudhë të gjatë kohore, atëherë ekspozoni diçka të quajtur dentinë, e cila është shtresa nën smalt – kjo shtresë është diku midis të verdhës dhe kafesë – dhe kjo do të thotë se dhëmbët tuaj mund të bëhen më të verdhë’.

Me fjalë të tjera, larja menjëherë pas ngrënies së ushqimeve ose pijeve acidike mund të dëmtojë potencialisht smaltin e dhëmbëve tuaj me kalimin e kohës.

Pra, verdikti është ky: larja e dhëmbëve para mëngjesit është qasja e rekomanduar. Redukton nevojën për të pritur dhe ndihmon në mbrojtjen e dhëmbëve tuaj nga efektet e mundshme të dëmtimit të smaltit të ushqimeve ose pijeve acidike.

Megjithatë, për ata që preferojnë të shijojnë mëngjesin e tyre fillimisht, Dr. Sooj sugjeron të prisni të paktën gjysmë ore pas ngrënies përpara se të lani. Kjo i jep kohë nivelit të pH të gojës për t’u normalizuar, duke reduktuar rrezikun e larjes së dhëmbëve me acide.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.