AKTUALITET

Norvegji/ Arrestohet ish-komandanti i Wagner, pasi u përpoq të kalonte kufirin për t’u kthyer në Rusi

22:30 - 23.09.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Policia norvegjeze ka arrestuar një ish-komandant të grupit mercenar Wagner me dyshimin se tentoi të kalonte kufirin ilegalisht për t’u kthyer në Rusi pasi ai kërkoi azil në Norvegji në fillim të këtij viti.
Andrei Medvedev, i cili u largua nga Rusia në janar përmes kufirit Arktik me Norvegjinë, kishte përshkruar vrapimin ndërsa rojet kufitare ruse po qëllonin mbi të. Ai foli edhe për pjesëmarrjen e tij në luftën në Ukrainë, si anëtar i Wagner.

Në një deklaratë, policia tha se një burrë rreth të tridhjetave u arrestua për përpjekje për të kaluar ilegalisht kufirin në Rusi, pa e përmendur emrin e tij. Kalimi i kufirit në Rusi lejohet vetëm në pika të caktuara.

Avokati norvegjez i Medvedev, Brynjulf ​​Risnes, argumentoi se arrestimi i klientit të tij ishte rezultat i një keqkuptimi. “Ai ishte atje për të parë nëse mund të gjente vendin ku kaloi në Norvegji, në janar. Ai u ndalua teksa hipte në një taksi. Ai kurrë nuk ka qenë afër kufirit. Nuk ka qenë kurrë qëllimi i tij për të kaluar kufirin“, tha Risnes.

Medvedev kërkoi azil në Norvegji, duke pretenduar se kishte frikë për jetën e tij pasi ishte dëshmitar i keqtrajtimit dhe ekzekutimit të të burgosurve rusë të çuar në vijën e frontit në Ukrainë. Arratisja e tij në janar bëri bujë në mbarë botën si një shembull i rrallë i dikujt që dezertoi në një vend perëndimor duke pretenduar se kishte luftuar për Rusinë si mercenar. Por në maj, në një video të postuar në YouTube, ai tha se donte të kthehej në Rusi, edhe nëse jeta e tij ishte në rrezik. Ai pretendoi se ndihej “si një djalë i vogël” i kapur në një “lojë të madhe” në të cilën nuk donte më të ishte pjesë. Një muaj më parë ai u dënua në Norvegji për përfshirje në një zënkë në lokal dhe posedim të një pistolete.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.