AKTUALITET

Vaksinat anti Covid “rrëmbejnë” Nobelin për mjekësi këtë vit, Katalin Kariko dhe Drew Weissman fituesit e çmimit

14:17 - 02.10.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Çmimi Nobel i këtij viti për Mjekësinë i është dhënë Katalin Kariko dhe Drew Weissman, shkencëtarëve që kanë zbuluar teknologjinë mRNA për vaksinat kundër koronavirusit.
Vitin e kaluar Çmimi Nobel iu dha shkencëtarit suedez Svante Paabo “për zbulimet e tij në lidhje me gjenomin e homininëve të zhdukur dhe evolucionin njerëzor”.

Falë kërkimit të tij novator, ne tani kemi një sekuencë gjenomi të të afërmve tanë më të afërt, neandertalët.

Fituesit për Fizikë do të shpallen më 3 tetor, më pas të kimisë më 4 tetor. Fituesit e Çmimit të Letërsisë, Paqes dhe Shkencave Ekonomike do të shpallen përkatësisht më 5 tetor, 6 Tetor dhe 9 Tetor.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.