AKTUALITET

Pijet e famshme që rrisin trigliceridet me 53% dhe kërcënojnë zemrën

19:46 - 19.11.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Sa e pafajshme mund të jetë një sode? Cili është rreziku për shëndetin tonë nga konsumimi i pijeve energjike apo lëngjeve të paketuara me sheqer të shtuar?
Hulumtimi i publikuar në Gazetën e Shoqatës Amerikane të Zemrës zbuloi dimensionin jo shumë miqësor të konsumimit të pijeve me sheqer.

Sipas shkencëtarëve, mjafton vetëm një kanaçe 330 ml e çdo pije të pasur me sheqerna të shtuar (pije freskuese, lëngje të paketuara, pije energjike) në ditë për të vënë në rrezik sistemin tonë kardiovaskular.

Duke analizuar të dhënat nga 6000 njerëz gjatë një periudhe 12-vjeçare (1991-2014), ekipi hulumtues zbuloi se konsumi ditor i kësaj sasie shoqërohej me një rritje prej 53% të triglicerideve dhe një ulje prej 98% të kolesterolit HDL (të mirë).

Gjetjet nuk treguan efektet përkatëse negative shëndetësore nga konsumimi i produkteve të lehta dhe lëngjeve 100% natyrale, megjithatë ekspertët nuk rekomandojnë mbikonsumimin e këtyre pijeve si alternativë, pasi nevojitet studim i mëtejshëm.

Nutricionistja e Qendrës Mjekësore të Universitetit të Nju Jorkut, e cila mori pjesë në hulumtim, Samantha Heller, ndau disa këshilla për të kufizuar konsumimin e pijeve të tilla:

Për fëmijët, konsumimi i pijeve të tilla është i ndaluar pasi mund t’i bëjë ata të varur nga shija e ëmbël.

Për fëmijët më të rritur ose të rriturit, sode me aromë ose shtimi i pak frutave natyrale ose lëngjeve bimore në sodën e thjeshtë mund të jetë një fillim i mirë.

Së fundi, ai sugjeroi alternativa si uji, çaji, kafeja apo qumështi pa sheqer.

Në çdo rast, megjithatë, ekspertët theksojnë se konsumimi i pijeve me sheqer dhe pijeve joalkoolike nuk ofron asnjë përfitim ushqyes dhe sigurisht që nuk rekomandohet të jetë pjesë e dietës së fëmijëve.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.