AKTUALITET

Rusia vendos fituesen ukrainase të Eurovizionit, Jamala, në listën e të kërkuarve

16:32 - 20.11.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Susana Jamaladinova, një ukrainase me origjinë tatare të Krimesë e njohur profesionalisht si Jamala, është në listën e të kërkuarve të Rusisë, njoftuan agjencitë shtetërore të lajmeve RIA dhe TASS të hënën.
Ministria e Punëve të Brendshme akuzon fituesen 40-vjeçare të Eurovizionit për diskreditim të ushtrisë së Moskës, raportoi uebfaqja ruse e lajmeve Mediazona. Faqja tha se Moska e vendosi Jamalën në listën e të kërkuarve në tetor dhe në nëntor këngëtarja u arrestua në mungesë nga një gjykatë ruse.

Jamala, një kritike e zëshme e pushtimit nga Rusia të gadishullit të saj të Krimesë dhe pushtimit të Ukrainës, fitoi Konkursin e Këngës në Eurovizion në vitin 2016 me këngën “1944”, e cila ka të bëjë me dëbimin dhe spastrimin etnik të rreth 200,000 tatarëve të Krimesë të kryera nga autoritetet sovjetike, në maj 1944.

Jamala, e cila aktualisht është në një turne për rritjen e fondeve dhe ndërgjegjësimit në Australi, reagoi ndaj lajmit duke postuar një story në Instagram, jashtë Operës së Sidneit, me një emoji në fytyrë.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.