Kronikë

“Janë infiltruar thellë në sistemet sociale”/ Holanda “nën rrethim”! Kërcënimi i karteleve shqiptare të drogës dhe efekti domino i hetimit

19:41 - 29.11.23 a.d
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Mes bukurisë dhe qetësisë së Holandës, një rrymë e keqe e krimit dhe trafikut të drogës po kërcënon të destabilizojë strukturën sociale të vendit.
Sipas prokurorit publik holandez Peter Huttenhuis, kjo situatë e rrezikshme është kryesisht për shkak të ndikimit të përhapur të klaneve shqiptare të drogës që janë infiltruar thellë në sistemet sociale.

Kërcënimi i karteleve shqiptare të drogës

Huttenhuis zbuloi se pas pazareve të shfrenuara të kokainës dhe marijuanës, është në punë një kartel i madh droge i drejtuar kryesisht nga shqiptarët. Këta kriminelë shpesh përdorin mjete mashtruese, duke përdorur dokumente false italiane ose greke identifikimi për të marrë leje qëndrimi, duke e bërë kështu zbulimin dhe ndjekjen penale më sfiduese. Ky zbulim erdhi si rezultat i hetimit të Basalt , i cili që atëherë ka pajisur policinë me pista jetike për të ndërmarrë veprime të mëtejshme kundër kartelit.

Efekti Domino i Hetimit

Në ndjekjen e këtij rrjeti kriminal, policia ka adoptuar një strategji të ngjashme me efektin domino. Suksesi i një hetimi çon në pista të reja, duke zbuluar më tej rrjetën e ndërlikuar të aktiviteteve kriminale. Kjo qasje ka qenë e dobishme në luftimin e operacioneve të gjera dhe komplekse të karteleve të drogës.

Sulmet shpërthyese dhe luftërat e bandave

Rrethet e sigurisë në Holandë janë gjithnjë e më të alarmuara nga një rritje e sulmeve shpërthyese brenda komunitetit të drogës. Vetëm gjatë gjashtë muajve të parë, janë raportuar më shumë se 300 sulme në shtëpi, shpesh duke përfshirë bomba zjarri dhe eksplozivë. Këto mosmarrëveshje të dhunshme, veçanërisht të përhapura në Roterdam, i atribuohen kryesisht klaneve kriminale me lidhje me bandat në Marok dhe Shqipëri.

Roterdam: Një qendër e rëndësishme për transaksionet e drogës

Porti i Roterdamit, më i madhi në Evropë, është bërë një qendër e rëndësishme për transaksionet e drogës. Vendi është identifikuar nga Qendra e BE-së për Monitorimin e Drogës (EMCDDA) si një pikë kritike e importit të kokainës në Evropë, së bashku me Spanjën dhe Belgjikën. Theksimi i përmasave të problemit ishte sekuestrimi rekord i tetë tonëve kokainë nga Ekuadori në Roterdam. Marzhi i lartë i fitimit për kokainën, me një kilogram që kushton rreth 2,000 euro në Amerikën Latine dhe që rishitet për mbi 30,000 euro në Evropë, nënvizon natyrën fitimprurëse të tregtisë së drogës .

Gjatësitë vdekjeprurëse që kriminelët janë të gatshëm të shkojnë për të mbrojtur interesat e tyre u ilustruan në mënyrë tronditëse nga vrasja e gazetarit holandez të krimit Peter de Vries në korrik 2021. Vrasja ishte e lidhur me një gjyq kundër bosit të dyshuar të drogës Ridouan Taghi, me de Vries që shërbente si këshilltar tek dëshmitari kryesor.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.