BOTA

“Kutinë e Pandorës e hapi ministri i Mbrojtjes”- DW: A ka Rusia kampe stërvitore në Bosnjë-Hercegovinë?

22:33 - 29.11.23 a.d
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

“148 forca speciale ruse dhe oficerë të inteligjencës kanë ardhur në territorin e Republikës Srpska, RS në Bosnjë-Hercegovinë. të Forcave Policore të MPB-së së Republikës Srpska në Pale” Kështu shkruan në disa media vendase.
“Konfirmimi nga disa burime” për këtë informacion u mohua më pas nga Policia Kufitare, e cila konfirmoi se 144 shtetasit rusë kanë hyrë në Bosnjë-Hercegovinë, “por kanë plotësuar kushtet e nevojshme për të hyrë në BH, nuk kanë veshur uniforma dhe shenja ushtarake, e në mesin e tire ka gra dhe burra të moshave të ndryshme”. 

Bëhej fjalë në fakt për “Don Kozakët”, anëtarët e shoqërisë kulturore artistike, e jo siç u spekulua, për forcat speciale ruse dhe spiunë.

Presidenca e BeH po kërkon informacion

Historia e forcave speciale ruse është rihapur në Bosnjë-Hercegovinë dhe është iniciuar nga ministria e Mbrojtjes, Zukan Helez. Kjo është arsyeja pse agjenda e Presidencës së Bosnjë-Hercegovinës kujdes informacione rreth kampeve të vendit në territorin e RS, si dhe grupe paraushtarake dhe terroriste.

“Është gjithmonë informacion i sigurt. Për nuk flitet publikisht, sepse kushedi se çfarë lloj lloji të krimit po ndodh”, kryetari i Presidencës së BH, Zheljko Komshiq, pasi njeriu i parë i mbrojtjes Helez bëri pretendime për ekzistencën e kampeve në territorin e saj. RS, të cilat kontrollohen nga rusët.

“Presidenca do t’i diskutojë këto çështje, si për këto kampe stërvitore në RS, ashtu edhe për këtë histori për terroristët që gjoja vazhdojnë dhe gjenden në Bosnjë-Hercegovinë dhe ne nuk i shohin ata”, tha Komshiq, duke theksuar se do të tjerët. zyrtarisht një informacion nga agjencitë e shoqërisë së inteligjencës në Bosnjë-Hercegovinë.

Kampet e drejtvitore ruse në RS ose forcat paralele të gjuhës të tjera që funksionojnë në Bosnjë Hercegovinë janë duke u bërë nga ministria e Mbrojtjes Helez, në një pamje në televizionin N1.

“Ne kemi të bashkuar se ku trajnimi në territorin e Republikës Srpska”, tha Helez, duke përmendur veçoritë e Rusisë edhe strukturat ushtarake që bëjnë të gjitha Bosnjë-Hercegovinën.

Nga politika e RS, ata hedhin poshtë pretendimet se ka kampe të paligjshme në territorin e saj. Deklarata të tilla, paralajmëron Policia e RS, dëmtojnë seriozisht sjelljen e tyre.

“Politika e tillë ekstreme, radikale, të dhunshme, çojnë në terrorizëm. Ky është një sulm i drejtpërdrejtë ndaj kushteve të sigurisë dhe të policisë së Bosnjë-Hercegovinës”, thotë ministri i Punëve të Brendshme të RS, Sinisha Karan.

E gjithë kjo, e hapura politike, ka alarmuar edhe Prokurorinë e Shtetit, e cila ka hapur një rast të veçantë. “Në kuadër të rastit, ministria do të ftohet të dëshmojë dhe të paraqesë të gjitha, provat dhe faktet që disponojnë. për veprat e kryera kriminale, si dhe për autorët”, njofton Prokuroria.

A ka njohuri OBA për kampet?

Kohët e disa politikave nga Republika Srpskau shkruan kongresmenëve amerikanë , ndër të tjerat për sjelljen e tyre në Bosnjë-Hercegovinë. Ata deklaruan se BH “është një rrugë për islamistët radikalë dhe është shtëpia e shumë njerëzve të Al-Kaedës dhe ISIL”.

Reagimet që janë bërë më pas nga përfaqësuesit e politikës në Federatën e Bosnjës-Hercegovinës, sipas analistëve, të mundshëm në kontekstin e “kthimit të topit” ndaj pretendimeve për ekzistencën e kampeve në territorin e RS-së. Ky sfond është deklarata e ministrit të Jashtëm të Bosnjë-Hercegovinës, Elmedin Konakoviç.

“Pashë. i besoj kolegut Helez Sinqerisht, shumë më tepër përgjigjet e tij sesa let përfaqësuesit të RS në Kongresit Amerikan se në Bosnjë-Hercegovinë ka degë muxhahedinësh. kontrollohet profesionalisht dhe të ketë ekspertizë”, tha Konakoviç.

Tashmë janë kryer kontrolle. Agjencia e Inteligjencës dhe Sigurisë së Bosnjës-Hercegovinës (OBA), ka informuar tashmë Këshillin e Ministrave të Bosnjës-Hercegovinës me gjendjen.

“U dërgua një përgjigje se nuk ka kampe apo formacione paraushtarake”, tha agjencia.

Njeriu i parë i Rogaticës, Milorad Jagodiç, ka kamp se në këtë territor nuk ka. “Gjithçka është e sajuar, është një gënjeshtër e pastër. Nga një nivel i tillë, si ministri i Mbrojtjes, është shumë e tillë të paraqesë informacione të tilla të pa verifikuara.”

Dorëheqja e Helezit

Nuk është mirë që ministria e Mbrojtjes të dalë me informacione të pakonfirmuara, thotë analisti për çështje ushtarake, Gjuro Kozar. Sa i përket kampeve, Kozar thotë se në RS ka formën e “stërvitjes së njësive të xhandarmërisë”. Por, shton ai, stërvitjet që kanë krijuar pyetje, pse janë mbajtur në ato vende.

“Tani i takon ministrit Helez të paraqesë informacionet shtesë, nëse ka, dhe të pretendojë se është ai. Por jam shumë i sigurt se OBA nuk ka se kush dhe si janë trajnuar në Rogaticë dhe Magliç dhe më gjerë”, thotë Kozar.

Kjo javë duhet të jetë në seancë edhe Komiteti për Sigurinë e Asamblesë Kombëtare të RS, i cili gjithashtu bën të gjitha informacionet për ekzistencën e tyre kampeve dhe informacioneve për sigurinë e përgjithshme. Deri tani përfaqësuesit serbë në Këshillin e Ministrave do të kenë dorëheqjen e Helezit./ DW


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.