BLUETOOTH

Ja pse duhet të konsumoni hurma arabie!

16:00 - 03.12.23 E.P
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Hurmat arabe janë tepër ushqyese. Ato të pasura me antioksidantë, fibra, vitamina dhe minerale si B6, kalium, magnez, hekur dhe kalcium, ndërsa kanë më shumë kalium se banania.
Dhe më e rëndësishmja, fibrat në hurma ndihmojnë në balancimin e sheqerit dhe kjo së bashku me lëndët e tjera ushqyese i bën hurmat një zëvendësues të shkëlqyer të sheqerit.

Përfitimet shëndetësore:

Shëndeti i zemrës

Fibrat dhe antioksidantët në hurma janë jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin e zemrës. Fibrat mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit LDL dhe kjo mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Kolesteroli LDL është lloji i keq i kolesterolit që kontribuon në grumbullimin e pllakave në arterie.

Nivelet e larta të karotenoideve antioksidantë dhe acidit fenolik në hurma mund të jenë mbrojtëse të zemrës. Të dy këta antioksidantë janë studiuar për efektet e tyre të dobishme në shëndetin e zemrës.

Antioksidantë

Përveç vitaminave dhe mineraleve të ndryshme, hurma ka edhe shumë antioksidantë. Antioksidantët mbrojnë qelizat tuaja nga radikalet e lira, të cilat janë molekula të paqëndrueshme që dëmtojnë qelizat dhe janë shkaku kryesor i shumë sëmundjeve.

Antioksidantët më të bollshëm në hurma përfshijnë flavonoidet, karotenoidet dhe acidet fenolike. Këta antioksidantë janë të lidhur me reduktimin e inflamacionit dhe rrezikun e sëmundjeve të caktuara, duke përfshirë disa lloje të kancerit, diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe Alzheimerit.

Tretje të shëndetshme dhe sheqer të ekuilibruar në gjak

Hurmat përfitojnë tretjen dhe sheqerin në gjak falë përmbajtjes së lartë të fibrave. Fibrat ngadalësojnë tretjen dhe mund të ndihmojnë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak që vijnë nga sheqeri dhe karbohidratet.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.