BOTA

I manipulonte mendërisht dhe më pas i p*rdhunonte, arrestohet predikuesi fetar

11:57 - 04.12.23 a.d
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Policia franceze arrestoi këtë javë gurun e jogës Gregorian Bivolaru dhe 41 të tjerë, pasi akuzohen për rrëmbim, përdhunim dhe trafikim të qenieve njerëzore.
Mediat e huaja shkruajnë se viktimat u indoktrinuan dhe u manipuluan mendërisht, për të kryer marrëdhënie seksuale me 71-vjeçarin Bivolaru dhe bgrupin e tij.

Një dëshmitare i tha prokurorëve francez seshumë gra të kombësive të ndryshme pretenduan se ishin viktima të aktiviteteve të organizatës MISA dhe udhëheqësit të saj Gregorian B”.

Dëshmitarja shtoi se shkolla do t’i joshte viktimat nën maskën e yogës tantra, një degë e jogës e bazuar në traditat hindu e cila përqendrohet rreth zgjimit të spiritualitetit nëpërmjet seksualitetit.

Më pas, viktimat e supozuara thanë se do të manipuloheshin mendërisht për të pranuar “marrëdhënie seksuale të krijuara për të shtypur çdo nocion pëlqimi në lidhje me marrëdhëniet seksuale”.

Dëshmitarja tha se viktimave të supozuara iu tha se pëlqimi ishte një reflektim i egos që i pengonte ata të arrinin një gjendje zgjimi shpirtëror.

Viktimat pretenduan se ishin inkurajuar të “pranonin marrëdhënie seksuale me udhëheqësin e grupit dhe/ose të abonoheshin në praktikat pornografike për një tarifë në Francë dhe jashtë saj”, tha burimi gjyqësor.

Sipas CNN, njëzet e gjashtë viktima u gjetën duke jetuar në kushte “të mjerueshme”.

Po kush është Bivolaru?

Bivolaru themeloi në Rumani në vitin 1990 një rrjet të quajtur Lëvizja për Integrim Shpirtëror në Absolut (MISA), përpara se të bëhej i njohur ndërkombëtarisht si Atman – Federata Ndërkombëtare e Jogës dhe Meditimit.

MISA mohoi akuzat kur u kontaktua nga CNN për koment dhe pretendoi se Bivolaru nuk e kishte themeluar Atman dhe as nuk kishte mësuar joga që nga viti 1995.

Një deklaratë për shtyp në faqen e internetit, Atman i quajti arrestimet “një gjueti shtrigash të shpifura kundër spiritualitetit të vërtetë”.

“Federata Atman nuk është përgjegjëse dhe nuk është përgjegjëse për jetën private të nxënësve dhe mësuesve të shkollave anëtare”, thuhet në njoftim.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.