BOTA

Guterres tha se situata në Gaza po “përkeqësohej me shpejtësi, Ministri i Jashtëm i Izrealit kritikon ashpër kreun e OKB-së

16:41 - 07.12.23 a.d
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Ministri i Jashtëm i Izraelit ka kritikuar ashpër Antonio Guterres pasi sekretari i përgjithshëm i OKB-së paralajmëroi se situata në Gaza po “përkeqësohej me shpejtësi”.
Eli Cohen tha se mandati i Guterres ishte një “rrezik për paqen botërore” dhe pretendoi se komentet e tij mbështesin Hamasin.

Deklarata erdhi pasi Guterres përdori nenin 99 të kartës themeluese të OKB-së, të përmendur rrallë, për të nxitur Këshillin e Sigurimit prej 15 anëtarësh që të ndërhyjë dhe të parandalojë “një katastrofë humanitare” në Gaza.

Ai përsëriti gjithashtu një thirrje urgjente për një armëpushim humanitar dhe paralajmëroi se bombardimet e Izraelit së shpejti do të çonin në një prishje të plotë të rendit publik.

Duke postuar në X, Cohen tha se deklarata e tij “përbën mbështetje të organizatës terroriste Hamas dhe një miratim për vrasjen e të moshuarve, rrëmbimin e foshnjave dhe përdhunimin e grave”.

“Kushdo që mbështet paqen botërore duhet të mbështesë çlirimin e Gazës nga Hamasi”, shtoi ai.

Ishte hera e parë që kur Guterres mori drejtimin e OKB-së në vitin 2017 që ai i shkruan Këshillit të Sigurimit sipas artikullit, i cili e lejon atë të sjellë në vëmendjen e këshillit çdo çështje që ai beson se kërcënon paqen dhe sigurinë ndërkombëtare


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.