Kronikë

Në kërkim për trafik ndërkombëtar të kokainës, arrestohet në Kosovë ‘baroni i drogës’ Gëzim Çela

19:09 - 08.12.23 E.P
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Është arrestuar në Kosovë, i ashtuquajturi ‘baroni i drogës’, Gëzim Çela.
Gëzim Çela ishte i shpallur në kërkim pasi akuzohet për veprat penale “Trafikimit i lëndëve narkotike”, të kryera në bashkëpunim dhe “Prodhim dhe mbajtje pa leje e armëve”, si dhe për shfrytëzim prostitucioni.

Ai ka qenë më herët subjekt i “OFL”-së teksa ka mundur t’i shpëtojë drejtësisë.

Aktiviteti i Çelës ka nisur pak më herët se në vitin 2014 kur në bashkëpunim me persona nga Kosova kanë krijuar një rrjet të trafikimit të kokainës nga vendet e Amerikës Latine drejt Kosovës dhe Shqipërisë për ta shpërndarë më pas në të gjithë Europën dhe më tej.

6 trafikantë mes tyre 4 shqiptarë dhe 2 ukrainas ranë në pranga të policisë nga një operacion ndërkombëtar antidrogë, i zhvilluar më 15 gusht 2023 në det të hapur rreth 18 milje larg Lagunës së Patokut, falë një sinjali që erdhi nga Mali i Zi.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.