LAJMI I FUNDIT

Atalanta-Milan në statistika/ Kuqezinjtë superior ndaj skuadrës së Gjimshitit

15:29 - 09.12.23 a.d
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Pas dy fitoresh radhazi, Milani sot në 18:00 do të kërkojë të tretën. Kundërshtari është Atalanta që nuk është se po kalon një moment të mirë pas humbjes në fillimin e javës kundër Torinos.  Padyshim, statistikat flasin për kuqezinjtë e Stefano Piolit.
-“Djalli” ka mbetur i pamposhtur në pesë ndeshjet e fundit të Serisë A kundër Atalantës (4 fitore, 1 barazim): djemtë e Piolit nuk kanë arritur 6 ndeshje radhazi pa humbur kundër skuadrës së Bergamos që nga periudha midis 2008 dhe 2012 (gjashtë edhe në atë rast) .

– Atalanta ka barazuar 44 nga 124 ndeshjet e saj në Serie A kundër Milanit: kundër asnjë kundërshtari nuk kanë pasur ndikim më shumë herë në kompeticion (44 edhe kundër Juventusit),por pavarësisht kësaj, vetëm një “X” (barazim) ka mbërritur në gjashtë ndeshjet e fundit mes dy skuadrave (1-1 më 21 gusht 2022), ndërkohë ka pasur katër fitore të kuqezinjve dhe një të bluzinjve.

– Skuadra e Gasperinit ka fituar vetëm një nga 7 ndeshjet e saj në shtëpi kundër Milanit në Serie A me trajnerin në fjalë në stol (B3, H3). 5-0 më 22 dhjetor 2019 është e vetmja nga 15 ndeshjet e fundit në shtëpi kundër kuqezinjve në kampionat, në të cilën lojtarët bergamaskë mbajtën portën e paprekur.

– Milani ka fituar të paktën nëntë nga 14 ndeshjet e para të Serisë A për katër sezone radhazi, vetëm dy herë në historinë e tij, pasi ia doli ndërmjet 2002-03 dhe 2005-06, kur udhëhiqej nga Karlo Ançeloti.

– Atalanta ka humbur 14 ndeshje në Serie A në 2023 (17F, 6B) dhe nuk ka bërë më keq në asnjë vit kalendarik që nga viti 2015 (15). Për më tepër, pas humbjeve ndaj Napolit dhe Torinos, Gjimshiti me shokë mund të regjistrojnë tre humbje radhazi në kampionat për herë të parë që nga nëntori i vitit 2022.

– “Djalli” është i pamposhtur në 7 ndeshje të Serisë A të luajtura larg “San Siro”-s (5F, 2B). Megjithatë, pas barazimeve 2- 2 kundër Napolit dhe Leçes, kuqezinjtë mund të barazojnë tre ndeshje radhazi në Serinë A për herë të parë që nga dhjetori 2018, kur në stol kishin Xhenaro Gatuzon. – Atalanta është, së bashku me Xhenoan, një nga dy skuadrat që nuk kanë shënuar ende nga penalltia apo goditjet e lira (direkte apo indirekte) në këtë edicion të Serisë A.

– Mario Pashaliç është përfshire në tre gola në katër ndeshje të luajtura në stadiumin “Geëiss” në Serinë A kundër Milanit. Për të një pasim fitues dhe dy gola, më i fundit më 3 tetor 2021. Ai ka luajtur 24 ndeshje në Serinë A 2016- 17 për Milanin, duke shënuar pesë gola.

– Olivie Zhiru ka shënuar pesë gola në gjashtë paraqitjet e tij të para jashtë fushe këtë sezon. Vetëm një lojtar kuqezi ka arritur të shënojë më shumë gola në transfertë në një sezon të Serisë A, pasi ka mbushur 36 vjeç: Zlatan Ibrahimoviç (7 në 2019-2020, 8 në 2020-21 dhe 7 në 2021-22).

PANORAMASPORT.AL


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.