Kryesore

Ky është fruti që ju ndihmon për të pasur dhëmbë më të bardhë

21:23 - 09.02.24 gsh
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Vizitat tek dentisti duhet të bëhen rregullisht dhe janë thelbësore për një buzëqeshje më të ndritshme dhe më të ndritshme.
Por përveç kësaj, ka mënyra të tjera, madje edhe mënyra natyrale për të pasur një buzëqeshje më të bardhë. Dieta është një faktor i rëndësishëm.

Për shembull, ekziston një frut që përmban ato komponentë që janë një mburojë kundër prishjes së dhëmbëve dhe luftojnë pllakën, duke ofruar një buzëqeshje të bardhë dhe me gaz.

Cili është ky frut? Portokalli!

Lëvoret e portokallit dhe agrumeve të tjera konsiderohen acide. Megjithatë, lëvozhgat e agrumeve përmbajnë variante të vitaminës C, e cila mund të zëvendësojë një zbardhues të ashpër të dhëmbëve, duke i ndriçuar dhëmbët ashtu si serumi i vitaminës C që ndriçon lëkurën.

Lajini mirë lëvozhgat e portokallit dhe më pas fërkoni pjesën e brendshme, të bardhë, në dhëmbë. Kjo do të ndihmojë në luftimin e pllakës.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.