Kronikë

I burgosur për grabitje dhe dhunë, 46-vjeçari shqiptar i jep fund jetës brenda qelisë

17:17 - 12.02.24 E.P
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Një i burgosur shqiptar, i cili ndodhej pas hekurave për tentativë grabitjeje dhe për dhunë në familje, përfundoi duke u vetëvrarë në qelinë e tij në burgun Sabbione.
Zbulimi tragjik u bë mëngjesin e sotëm në orën 10:30.

“Jemi të tronditur dhe të thyer. Një i burgosur i jep fund jetës në burg është një disfatë për shtetin dhe për të gjithë ne që punojmë në vijën e parë”, denoncon Donato Capece, sekretar i përgjithshëm i sindikatës autonome të policisë penitenciare.

Fabrizio Bonino, sekretari kombëtar për Umbria e Sappe nënvizon se “ne vazhdojmë të flasim nëse ka veprime që duhen ndërmarrë për të shmangur këtë gjest ekstrem, por problemi është parandalues, jo i mëvonshëm. Me transferimin e kujdesit shëndetësor penitenciar në rajone, situata fatkeqësisht është përkeqësuar jashtëzakonisht shumë. Mungesa e punonjësve shëndetësorë, psikologëve dhe psikiatërve është thelbi i çështjes. Sipas mendimit tonë duhen konkurse rajonale dhe punësimi i personelit shëndetësor.”

Për Sappe-n “është thelbësore zbatimi i reformave strukturore në sistemin penitenciar dhe ekzekutimi i dënimeve kombëtare, duke filluar me dëbimin e të burgosurve të huaj, veçanërisht të atyre, dhe ka gjithnjë e më shumë prej tyre, të cilët, të mbyllur në burgjet italiane, bëhen protagonistë. të ngjarjeve kritike dhe dhunës gjatë paraburgimit”.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.