Kryesore

Rënie e papritur e flokëve? Këto janë shkaqet kryesore të saj!

21:03 - 17.02.24 gsh
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Mijëra gra përballen me problemin e rënies së flokëve, e cila në shumë raste mund të jetë e papritur dhe intensive.
Çfarë mund të jetë për shkak të?

Mungesa e hekurit

Ky është shkaku më i zakonshëm. Nëse ju bien 40-120 qime në ditë, është normale. Nëse jeni duke humbur më shumë, duhet të kontrolloni nivelet e hekurit dhe ferritinës në gjak.

Vezoret policistike

Është shkaku i dytë më i zakonshëm i rënies së flokëve. Karakterizohet nga perioda të parregullta, rritje të peshës trupore, akne dhe rritje të nivelit të testosteronit në gjak që shkaktojnë rritje të tepërt të qimeve në trup dhe rënie të flokëve, që quhet alopecia androgjenetike.

Dietat e shpejta

Programe shumë strikte që premtojnë humbje të shpejtë në peshë dhe mungesë proteinash, të cilat mund të shkaktojnë rënien e flokëve.

Hipertiroidizmi ose hipotiroidizmi

Ato shkaktojnë rrallim të flokëve dhe çojnë në rënie të flokëve. Kur tiroidja është e rregulluar, humbja e flokëve është e kundërt.

Stresi intensiv

Mund të shkaktojë rënie të papritur të flokëve, ndërsa stresi kronik për shkak të ndonjë goditjeje të madhe mendore mund të shkaktojë një formë të veçantë të rënies së flokëve të quajtur alopecia areata.

Sëmundjet dermatologjike

Dermatiti i rëndë seborrheik, psoriasis, ekzema, etj. mund të çojë në thyerje ose humbje dhe rrallim të flokëve. Ballafaqimi me to e zgjidh problemin.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.