LAJMI I FUNDIT

Sa ditë pas zierjes janë të sigurta për t’u konsumuar vezët, ja si të mësojmë nëse janë ende të ngrënshme

21:05 - 18.02.24 a.d
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Nutricionistët shpesh i referohen vezëve si ushqimi i përsosur në planet, sepse ato përmbajnë të nëntë aminoacidet thelbësore, të cilat janë blloqet ndërtuese të proteinave.
Kjo është arsyeja pse është mirë të keni disa vezë të ziera në dorë, si një meze të lehtë e të shëndetshme, për të aromatizuar një sanduiç, apo edhe si një garniturë në sallata.

Por sa kohë ruhen vezët e ziera në frigorifer?

Vezët e ziera do të ruhen në frigorifer për rreth një javë pasi të jenë zier, megjithatë kohëzgjatja e tyre ndikohet nga sa të freskëta ishin kur ishin zier.

Të qëruara apo jo?

Kjo është pyetja tjetër. Nëse do t’i përdorni vezët e ziera brenda dy ditëve në vijim, është mirë t’i mbani të qëruara, sepse me kalimin e kohës bëhen më të vështira për t’u qëruar. Megjithatë, nëse keni ndërmend t’i konsumoni për më shumë se dy ditë, atëherë mbajini në lëkurë, që të mos thahen.

Si të dalloni nëse vezët e ziera janë të prishura?

Gjithmonë besoni hundës tuaj për të treguar nëse vezët tuaja nuk janë më të përshtatshme për konsum. Nëse nuk jeni të sigurt, hidhini një sy pamjes së tyre. Nëse vëreni një strukturë rrëshqitëse, ngjitëse dhe një ngjyrë gri të hapur, atëherë duhet t’i hidhni ato.

Si t’i ruani ato?

Ashtu si vezët e papërpunuara kanë nevojë për frigorifer, po ashtu edhe ato të ziera. Pasi t’i qëroni, vendosini në një enë ushqimore hermetike dhe vendosini në frigorifer.

Shtimi i një peshqiri të lagur në enë do t’i mbajë ato të freskëta më gjatë.

A futen në frigorifer?

Ndërsa vezët e gatuara, të tilla si vezët e fërguara, mund të ngrihen, nutricionistët nuk rekomandojnë ngrirjen e vezëve të ziera.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.