LAJMI I FUNDIT

“Fëmija” dhe “gjyshi” i Champions, Jamal dhe Pepe vendosin rekord të ri në turne

22:46 - 21.02.24 E.P
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Ndeshjet e sotme në Ligën e Kampioneve kanë shkruar emrin e Lamin Jamal dhe Pepe si protagonistët historikë të këtij turneu. Të dy futbollistët janë regjistruar sot si rekordmenët e rinj të turneut.
Duke luajtur nga minuta e parë sot në ndeshjen e Barcelonës ndaj Napolit, Jamal u bë futbollisti më i ri që ka luajtur në një ndeshje të fazës me eliminim direkt të turneut, duke e bërë një gjë të tillë në moshën 16 vjeç e 223 ditë.

 Paralelisht, në ndeshjen tjetër të sotme në Ligën e Kampioneve, atë mes Portos dhe Arsenalit, Pepe hyri në histori duke u bë futbollisti më i vjetër që luante në fazën me eliminim direkt të turneut.

Në moshën 40 vjeç, 11 muaj e 26 ditë, ai kaloi Rajan Gigs i cili kishte luajtur në moshën 40 vjeç, 4 muaj e 3 ditë në ndeshjen mes Mançester Junajtid dhe Bajern Mynih në një çerekfinale të turneut.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.