Kryesore

Ja si duhet të veproni nëse ju ngec hala e peshkut në fyt

08:07 - 21.02.24 gsh
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Ngrënia e peshkut shoqërohet shpesh me rrezikun e bllokimit të rrugëve të frymëmarrjes nga ndonjë halë tinëzare.
Halat shkaktojnë dhimbje, vështirësi në frymëmarrje e shpesh edhe panik.

Ekspertët thonë se momenti i ngecjes së një hale në fyt duhet përballuar me qetësi e më pas, zgjidhjen mund ta gjeni në shtëpi sipas këshillave të mëposhtme.

Çfarë duhet të bëni?

Nëse e gjeni veten në një situatë të tillë, gjëja e parë që duhet të bëni është të përpiqeni të kolliteni fort.

Lëvizjet e fytit mund të nxisin nxjerrjen e halës pa shkaktuar dëme.

Por nëse kolla nuk funksionon atëherë mund të provoni të pini ujë me kripë.

Lëngu i kriposur do të marrë me vete halën e ngecur.

Buka me gjalpë kikiriku është një mënyrë shumë e mirë për të eliminuar këtë problem.

Hala do të ngjitet me gjalpin e kikirikut dhe do të zbresë në stomak.

Një mënyrë tjetër është që të hani një grusht me arrorë, përtypja e të cilëve vë në lëvizje pjesën e fytit dhe shkëput halën e ngecur në fyt.

Disa gllënjka të vajit të ullirit e bën pjesën e fytit më të rrëshqitshme duke lehtësuar lëvizjen e halës drejt stomakut.

Për më tepër, vaji i ullirit do të qetësojë irritim e shkaktuar nga hala.

Ekspertët thonë se një lugë me pilaf e papërtypur merr me vete halën e bllokuar dhe lehtëson frymëmarrjen.

Në fund pini një gotë ujë.

Këshillohet që të mos përpiqeni ta hiqni halën nga fyti me gishta.

Një gjë e tillë mund të shkaktojë probleme dhe gjakderdhje të brendshme.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.