BLUETOOTH

Shiu i Tetorit/ A do të lejohet Izraeli të dërgojë një këngë në Eurovizion? Mund të përjashtohet për shkak të përmbajtjes politike në tekstin e saj

21:04 - 21.02.24 E.P
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

“October Rain”, një këngë që i referohet sulmeve të 7 tetorit në Izrael, thuhet se është në garë për t’u bërë kënga e Eden Golan në Eurovision 2024. 
Eran Swissa, një gazetar në Israel Hayom i cili mban rekorde për publikimin e lajmeve të lidhura me Eurovizionin në vendin e tij.

Sipas raportimeve të gazetës izraelite “Ynet”, kënga e Izraelit në ‘Eurovision 2024’ mund të diskualifikohet për shkak të përmbajtjes politike të tekstit.

Lajmi se kantautorët po grinden nuk ka qenë pika kryesore e diskutimit mes fansave ndërkombëtarë. Në vend të kësaj, fokusi ka qenë në natyrën politike të titullit të këngës.

Fansat kanë theksuar se rregullat e Eurovision Song Contest ndalojnë shprehimisht përmbajtjen politike. Kjo ishte arsyeja që u ndalua hyrja e Gjeorgjisë në Eurovision 2009 “I Don’t Want to Put In”. Dhe kjo është gjithashtu arsyeja pse, kohët e fundit, hyrja e Bjellorusisë 2021 u skualifikua përpara se Bjellorusia të përjashtohej nga konkursi.

Të tjerë theksojnë se përmbajtjet politike janë lejuar në të kaluarën e afërt. Muzika ka lindur nga koha dhe pasqyron ndjenjat e atyre që e interpretojnë.

Hyrja e Ukrainës në vitin 2016, për shembull, tregoi dëbimin e detyruar të tatarëve të Krimesë nën Josef Stalin. Fakti që Jamala zgjodhi ta këndonte këtë këngë në vitet pasi Rusia pushtoi Krimenë i dha këngës një aromë të veçantë politike. Dhe më pas ishte teksti i hapjes: “Kur vijnë të huajt, vijnë në shtëpinë tuaj, ju vrasin të gjithëve dhe thonë: “Ne nuk jemi fajtorë”.

Jamala gjithmonë ka thënë se kënga ishte “personale” dhe jo politike… edhe nëse titulli “1944” tregonte ngjarje (dhe mizori) shumë specifike. Ajo u lejua të konkurronte – dhe ajo fitoi.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.