Kryesore

ZYRTARE/ Thomas Tuchel dhe Bayern Munich do të “ndajnë rrugët” në fund të sezonit

12:00 - 21.02.24 gsh
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

FC Bayern Munich dhe trajneri Thomas Tuchel kanë vendosur së bashku t’i japin fund marrëdhënies së tyre të punës në fund të sezonit.
Kontrata mes palëve përundonte më 30 qershor 2025, por do të mbyllet një vit më herët për shkak të rezultateve të dobëta.

Ky është rezultati i një diskutimi konstruktiv midis CEO Jan-Christian Dreesen dhe Thomas Tuchel .

Shefi ekzekutiv i FC Bayern Jan-Christian Dreesen: “Në një diskutim të mirë dhe të hapur, arritëm në vendimin për t’i dhënë fund marrëdhënies sonë të punës me marrëveshje të ndërsjellë në verë. Qëllimi ynë është të ndjekim një drejtim të ri futbolli me një trajner të ri për vitin 2024 /Sezoni 25. Deri atëherë, çdo individi i klubit thirret shprehimisht për të arritur maksimumin e mundshëm në Champions League dhe Bundesliga. Unë gjithashtu i kërkoj në mënyrë eksplicite ekipin përgjegjës në këtë drejtim. Në Champions League në veçanti, pas humbjes 1- 0 në ndeshjen e parë me Lazio, ne jemi të bindur se do të arrijmë në çerekfinale në një Allianz Arena të mbushur plot me tifozët tanë pas nesh”.

Thomas Tuchel: “Ne kemi rënë dakord që do t’i japim fund marrëdhënies sonë të punës në fund të këtij sezoni. Deri atëherë, sigurisht që do të vazhdoj të bëj gjithçka që mundem me stafin tim trajner për të arritur suksesin maksimal.”

Thomas Tuchel pasoi Julian Nagelsmann si trajner kryesor i FC Bayern në mars 2023. Pak më shumë se dy muaj më vonë, ai festoi fitimin e Bundesligës me klubin.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.