BOTA

U gjet pas 1500 vjetësh një unaza ari, mendohet se i përket…

19:00 - 27.02.24 E.P
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Një unazë floriri që dyshohet se mund t’i përkiste një princeshe është zbuluar në Danimarkë.
Unaza e rrallë mendohet se daton rreth shekujve 5-6 dhe u gjet në afërsi të disa objekteve të tjera, duke përfshirë brirët e artë.

Unaza, e cila është e vendosur me një gur të kuq  të çmuar  një simbol i fuqisë në mbretëritë nordike të lashta  mendohet se i përkiste një familjeje fisnike ose mbretërore të panjohur më parë, të cilët mund të kenë mbajtur pushtetin në Jutlandën jugperëndimore.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.