Kryesore

Çfarë është yndyra e barkut? Shkaqet e formimit dhe dëmet në shëndet

21:06 - 30.03.24 a.d
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Yndyra abdominale, thënë ndryshe ajo e barkut është një lloj dhjami që është i vështirë për t’u eliminuar, shkruan melarossa.it.
Mund të ketë origjinë të ndryshme, por një gjë është e sigurt, ajo nuk është vetëm një problem estetik.

Ndërkohë, është e rëndësishme të theksohet se dhjami në bark nuk është i njëjtë, pasi në fakt ekzistojnë lloje të ndryshme dhjami.

Ajo që zakonisht quhet yndyrë e barkut, në fakt identifikon të ashtuquajturën yndyrë viscerale, e cila depozitohet brenda zgavrës së barkut, e shpërndarë në organet e brendshme.

Nga ana tjetër, dhjami nënlëkuror është ai që depozitohet në sipërfaqe, sipër barkut dhe shërben për mbrojtjen e muskujve: referenca është barku klasik, pra dhjami në bark që të gjithë e luftojmë çdo ditë.

Çfarë është yndyra e barkut?

Yndyra e barkut është një grumbullim dhjamor që përqendrohet nën muskujt e barkut dhe për këtë arsye quhet edhe yndyrë e brendshme.

Është e vështirë për t’u asgjësuar dhe mund të përbëjë rrezik për shëndetin tonë.

Në fakt është një lloj i veçantë yndyre, sepse çliron adipocitokina, molekula që ndikojnë në oreksin, lirimin e insulinës, metabolizmin e lipideve.

Prania e saj e tepërt, pra, mund të shkaktojë probleme të ndryshme shëndetësore si infertiliteti, diabeti i tipit 2 dhe probleme kardiovaskulare.

Yndyra e barkut: shkaqet dhe rreziqet

Çrregullimet hormonale shkaktojnë yndyrë të brendshme. Këto nuk ndodhin vetëm për shkak të faktorëve trashëgues, por edhe për shkak të një diete të gabuar ose për shkak të disa ilaçeve.

Yndyra dhjamore viscerale mund të çojë në sëmundje të ndryshme.

Rreziku është që trupi juaj të sëmuret me të ashtuquajturën sindromë metabolike, e cila identifikon një sërë faktorësh rreziku që predispozojnë për shumë sëmundje serioze, si diabeti i tipit II, infertiliteti, sëmundjet kardiovaskulare, osteoporozën dhe madje edhe tumoret.

Ndër të tjera, ekziston edhe një lidhje midis yndyrës së barkut dhe humorit, pasi shpesh prania e yndyrës viscerale shoqërohet me depresion./AgroWeb


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.