Kryesore

Ndahet nga jeta piktori i njohur, Ali Oseku. Vuante nga një sëmundje e rëndë

23:01 - 02.04.24 E.P
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Piktori i njohur Ali Oseku është ndarë nga jeta ditën e sotme. Oseku njihet si një prej artistëve më emblematik të artit shqiptar në 50 vitet e fundit.
Fatkeqësisht ai nuk arriti të fitonte dot betejën me sëmundjen e rëndë.

Ali Oseku (1944) Lindi në Tiranë, në një familje me origjinë nga Gjakova. Liceun artistik e mbaron në vitin 1963, ndërsa Institutin e Lartë të Arteve në vitin 1969. Pas studimeve, artisti fillon punë si skenograf në TOB.

Në vitin 1973, në valën e ndëshkimeve shtetërore në fushën e artit dhe kulturës, artisti dënohet me burg deri në vitin 1979. Pas kësaj periudhe, artisti punon si punëtor i thjeshtë, deri në rënien e sistemit. Pas viteve ’90, do ishte një nga zërat më aktivë të skenës artistike vendase.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.