BOTA

FOTO/ Më i forti në 25 vitet e fundit! Tërmeti i fuqishëm “shkund” Tajvanin, raportohet për disa viktima dhe dhjetëra të plagosur

07:24 - 03.04.24 gsh
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Një tërmet i fuqishëm, me një lëkundje prej 7.4 ballë ka goditur Tajvanin! I konsideruar si tërmeti më i fuqishëm në 25 vitet e fundit, lëkundjet kanë shkaktur dëme të mëdha në vend, duke lënë pas deri më tani edhe 4 të vdekur.
BBC raporton se zyrtarët kanë konfirmuar të paktën katër viktima dhe 57 të tjerë të plagosur, ndërsa ekipet e shpëtimit po nxjerrin njerëzit e bllokuar në ndërtesat e shembura.

Mediat lokale raportojnë se njëri prej viktimave, i cili është gjetur i pari, është shtypur nga rënia e gurëve. Ai mësohet se ishte në një grup prej shtatë personash, disa prej të cilëve gjithashtu pësuan lëndime.

Tërmeti fillimisht shkaktoi paralajmërime për cunami në ishull dhe vendet fqinje, disa prej të cilave më vonë u tërhoqën

Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së, epiqendra ndodhet rreth 18 km (11 milje) në jug të qytetit Hualien të Tajvanit. Hualien është qarku më i madh i Tajvanit që ndodhet në bregun lindor të ishullit dhe rajoni është i njohur për terrenin e tij malor.

Tërmeti i së mërkurës në brigjet e Hualien dhe pasgoditjet e shumta kanë shkaktuar rrëshqitje të dheut.

Ka bërë që shumë gurë dhe gurë të mëdhenj të rrëzohen, duke bllokuar rrugët dhe linjat hekurudhore dhe duke shkaktuar dëme të cilat mund të duhen javë për t’u riparuar.

Sipas mediave tajvaneze United Daily News (UDN), të gjithë trenat e Hekurudhave të Tajvanit me destinacion Hualien janë pezulluar për shkak të rrëshqitjeve të dheut.

Siç tregon fotoja më poshtë, një pjesë e rrugës që të çon në tunelin Qingshui është shembur. Tuneli është i rëndësishëm për rajonin, pasi kalon nëpër shkëmbin Qingshui në bregun e Hualien.

Sipas Agjencisë Kombëtare të Zjarrit, shumë njerëz janë bllokuar në tunele, duke përfshirë tunelin Renqing dhe tunelin Qingshui. mTë paktën 12 persona u shpëtuan nga ndërtesa Uranus në Hualien.

Në Taipei, dy persona u shpëtuan nga një ashensor i bllokuar në rrethin Zhongshan dhe shtatë persona u shpëtuan nga skena e një ndërtese të shembur në distriktin Xindian në New Taipei City.

Të gjitha fluturimet janë ndërprerë për në dhe nga aeroporti kryesor i Okinawa – në qytetin e Naha.

Filipinet, që shtrihen në jug të Tajvanit, kanë shpallur gjithashtu një alarm cunami për vijën e saj bregdetare veriore.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.