LAJMI I FUNDIT

Keni dhimbje koke sapo zgjoheni në mëngjes? Ja faktorët që e shkaktojnë dhe si ta trajtoni pa medikamente

13:22 - 03.04.24 gsh
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Dhimbja e kokës në çdo kohë të ditës është e bezdisshme, e lëre më kur hapim sytë në mëngjes. Çfarë mund ta shkaktojë dhe si ta trajtojmë?
Nëse dhimbja e kokës në mëngjes është bërë zakon, ka kuptim të pyesni veten se çfarë mund të ndodhë dhe si mund ta përballoni atë.

Fatkeqësisht, ka shumë shkaqe të ndryshme që mund të shkaktojnë dhimbje koke në mëngjes, nga kërcitja e dhëmbëve gjatë natës deri tek alergjitë. Për t’i përballuar ato, së pari duhet të identifikoni shkakun e saktë.

Shkaqet e mundshme të dhimbjes së kokës në mëngjes

Kur dhimbjet e kokës ju shqetësojnë çdo ditë, është e nevojshme të vizitoni mjekun tuaj për një diagnozë dhe udhëzime përkatëse sepse, siç thamë, shkaqet ndryshojnë. Disa të mundshme mund të jenë:

Pagjumësia

Gjumi i pamjaftueshëm mund të shkaktojë dhimbje koke, sipas ekspertëve. Nëse dhimbja e kokës ndodh vetëm pas një gjumi të ashpër të natës, atëherë nuk është e vështirë të krijoni lidhjen.

Si hap tjetër, duhet të pyesni veten: Çfarë po ju shkakton vështirësitë e gjumit? Ndoshta stres apo “lundrim” në celular. Për shkak se çrregullimet e gjumit mund të kenë gjithashtu shumë shkaqe, përcaktimi i rrënjës së problemit është thelbësor për trajtimin e tyre.

Në përgjithësi, vendosja e një rutine më të shëndetshme para gjumit mund t’ju ndihmojë të pushoni mirë gjatë natës dhe më pas të lehtësoni dhimbjet e kokës në mëngjes.

Por pagjumësia mund të jetë edhe efekt anësor i një problemi shëndetësor, ndaj sërish duhet të konsultoheni me mjekun, në të kundërt gjendja mund të përkeqësohet me kalimin e kohës.

Apnea e gjumit

Apnea e gjumit është një çrregullim në të cilin një person ndalon frymëmarrjen gjatë natës. Kjo parandalon trurin të marrë oksigjen të mjaftueshëm dhe mund të çojë në një sërë simptomash, duke përfshirë dhimbje koke në mëngjes.

Kështu që ju duhet patjetër të shihni mjekun tuaj i cili mund të përcaktojë trajtimin, i cili mund të përfshijë një sërë ndryshimesh të tilla si humbja e peshës, gojë të posaçme që mbajnë nofullën dhe gjuhën tuaj në një mënyrë të caktuar për t’ju ndihmuar të merrni frymë, aparate të frymëmarrjes, apo edhe kirurgji për të zgjeruar rrugë ajrore.

Çrregullimi i ritmit cirkadian

Ky problem shfaqet kur ora e brendshme e trupit tuaj, e cila ju tregon se kur është koha për të fjetur dhe për t’u zgjuar, është jashtë sinkronizimit me mjedisin. Ky shqetësim i gjumit mund të çojë në dhimbje koke në mëngjes.

Përpiquni të adoptoni një orar shumë të qëndrueshëm të gjumit, që do të thotë të shkoni në shtrat dhe të zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë, së bashku me adoptimin e zakoneve të shëndetshme si ushtrimet dhe një dietë e mirë.

Kërcitja e dhëmbëve

Akti i pavetëdijshëm i kërcitjes së dhëmbëve mund të shkaktojë shqetësim dhe t’ju zgjojë në mëngjes me dhimbje koke. Mund të keni edhe dhimbje nofullash.

Trajtimi i duhur për bruksizmin, siç quhet ndryshe, varet nga ajo që e shkakton atë. Konsultohuni me mjekun tuaj për udhëzimet e duhura dhe nëse dyshoni se tensioni po e shkakton atë, bëni çmos për të ulur nivelet e stresit. Në mënyrë tipike, ekspertët rekomandojnë mbajtjen e një mbrojtëse goje për të parandaluar dëmtimin e dhëmbëve, ndër ndryshimet e tjera të stilit të jetesës që mund të bëni.

Alergjitë

Një alergji mund të rezultojë në një dhimbje koke në mëngjes, e cila mund të jetë për shkak të bllokimit të kanaleve të hundës nga inflamacioni alergjik. Pluhuri dhe pezmatimi i kafshëve shtëpiake janë alergjenë të zakonshëm të brendshëm që mund të bllokohen në dyshekë dhe çarçafë, të cilët mund të shkaktojnë simptoma alergjie gjatë natës.

Nëse dyshoni se keni alergji (mund ta dalloni lehtësisht nga simptomat e tjera që i shoqërojnë, të tilla si kongjestion i hundës, rrufë, kruarje e syve dhe teshtitje), bisedoni me mjekun tuaj. Marrja e ilaçeve kundër alergjive nën drejtimin e tij dhe shmangia e alergeneve (p.sh. heqja e pluhurit nën shtrat ose përdorimi i shtratit rezistent ndaj marimangave të pluhurit) mund të ndihmojë.

Stresi

Stresi mund të grumbullohet në trupin tuaj dhe të shkaktojë dhimbje në shpatulla, qafë, kokë.

Aplikoni një kompresë të ftohtë në kokën tuaj dhe përpiquni të menaxhoni stresin tuaj duke përfshirë ushtrimet në jetën tuaj, duke folur me të dashurit ose një specialist, duke gjetur kohë për të bërë atë që ju bën të lumtur, duke ngrënë një dietë të ekuilibruar, duke marrë frymë të qetë, ngadalë dhe të kontrolluar.

Mungesa e kafeinës

Nëse ngriheni dhe pini kafe në një kohë të caktuar, por kohët e fundit kjo ka ndryshuar, atëherë ka mundësi që ky ndryshim t’ju shkaktojë dhimbje koke. Zgjidhja; Thjesht pi pak kafe.

Nëse po përpiqeni të zvogëloni kafeinën, sigurohuni që ta bëni këtë gradualisht për të shmangur zgjimin me dhimbje koke.

Alkooli

Hangoveri ndodh sepse jemi të dehidratuar pasi pimë. Për të lehtësuar veten në mëngjes, sigurohuni që të hidratoni.

Për më tepër:

-Mos hani një mëngjes të rëndë, drithërat janë zgjedhja më e mirë  e mirë.

-Pini kafe si zakonisht.

-Ushtrimet e lehta fizike mund t’ju bëjnë të ndiheni më mirë.

-Flini mirë nëse keni kohë për të pushuar.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.