BOTA

VIDEO/ Momente nga tërmeti i fuqishëm në Tajvan, rëndohet bilanci i viktimave. Raportohet për 7 të vdekur dhe mbi 700 të plagosur

09:14 - 03.04.24 gsh
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Një tërmet i fuqishëm më magnitutë 7.4 ballë ka goditur ditën e sotme Tajvanin, duke lënë pas disa viktima.
Sipas BBC, numri i të vdekurve është rritur në 7, ndërsa raportohet për mbi 700 të tjerë të lënduar dhe të bllokuar në banesat e rrënuara.

Siç shihet edhe në pamjet e  mëposhtme, pallate të mëdha janë shembur pjesërisht, ndërsa ka pasur edhe rrëshqitje të mëdha dherash në zonat kodrinore.


Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së, epiqendra ndodhet rreth 18 km (11 milje) në jug të qytetit Hualien të Tajvanit. Hualien është qarku më i madh i Tajvanit që ndodhet në bregun lindor të ishullit dhe rajoni është i njohur për terrenin e tij malor.

Tërmeti i së mërkurës në brigjet e Hualien dhe pasgoditjet e shumta kanë shkaktuar rrëshqitje të dheut.

Ka bërë që shumë gurë dhe gurë të mëdhenj të rrëzohen, duke bllokuar rrugët dhe linjat hekurudhore dhe duke shkaktuar dëme të cilat mund të duhen javë për t’u riparuar.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.