BLUETOOTH

Gabime të përditshme që mundësojnë rënien e flokut

15:26 - 14.05.24 Paula
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe bien pas dushit, gjatë tharjes dhe krehjes.
Me përafërsi njeriu humbet 50 deri në 100 flokë në ditë. Ky mund të jetë një cikël normal i gjallërimit të flokut.

Megjithatë, në shumë raste të numrit të grimcave është i natyrshëm i madh që të rritet se mos vallë do të bëjë shpejt pa asnjë flok mbi kokë.

Nëse flokut shkaku i një problemi nuk mund, atëherë problemi qëndron tek rutina e përditshme.

Por cilat janë disa nga mundet që bëjnë, të cilat janë të arsyeshme?

Krehja E Flokut Lagur
Krehja e grimë kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato.

Ekspertët thonë se flokët e lagur janë shumë të brishtë dhe krehja duhet bërë kur floku të jetë i tillë.

 

Stresi
mund të hormonale.

Studimet të cilat u referohen GroWeb.org, ndryshon në ndryshimin e hormoneve që rrjedhin dhe përshpejtojnë rrjedhën e tyre.

Mundohuni të menaxhoni stresin.

 

Kapjet E SË Flokut
Nëse kam veshur të kapur, atëherë jeni më të prirur të prekeni nga rënia e mendimit.

Kapjet e sforcuara e shkulin flokun nga rrenja dhe ju bëjnë të humbisni shumë flokë.

 

Përdorimi i Tepruar I Tharëses
Përdorimi i tepruar i tharëses, piastrës dhe mashës i përqendruar flokët dhe shteron vajrat natyrale të tyre.

Një gjë e tillë e bën flokun pa jetë dhe nxit nxitjen e tij.

 

Ndryshimi I Shampove
Ndryshimi  i shpeshtë i shampove  për flokët nuk jep kohë skalpit të përshtaten me këto produkte dhe substancat tyre.
Ekspozimi i njëjtë ndaj kimikateve të ndryshme prishet e flokut dhe nivelit të lartë.

 

Shkaqe Shëndetësore Të Rënies Së Flokëve
Flokët e mund të bien edhe për arsye të ndryshme.

Shtatzania, pak ushqimkale, pakësuar drastike në peshë dhe stresi kronik direkt flokët tek.

Rënia e botës të jetë efekt anësor i ilaçeve kundër depresionit.

Rënia e flokut mund të jetë e trashëgueshme, por edhe të shkaktohet nga problemet me tiroiden.

Anemia si sëmundje e sëmundjes mund të jetë e flokut.

Kjo zgjidhet duke ngrënë ushqime të pasura me hekur siç janë spinaqi, barishtet, mishi i viçit dhe fasulet.

Të domosdoshëm janë edhe ushqimet e pasura me vitaminë C, të cilat kanë të bëjnë përthithjen e hekurit.

Ndryshimi i ngjyrës së flokut përmes substancave kimike e shkatërron atë.

Për më tepër, krehja e flokut pas lyerjes me xhel ose llak e forcon qimen dhe lehtëson këputjen e saj.

Floku nuk është vetëm për paraqitjen tuaj të jashtme.

Ai është një aktivitet i shëndetit tuaj.  /AgroWeb.org


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.