BOTA

Atentati ndaj kryeministrit sllovak, reagojnë liderët botërorë: Lajm i tmerrshëm

16:48 - 15.05.24 Paula
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Pas atentatit ndaj Kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico, kanë reaguar dhe liderë botërorë, duke shprehur se janë të tronditur e seçdo mendim i tyre shkon me kryeministrin.
Ky i fundit është dërguar në spital dhe mendohet se është jashtë rrezikut për jetën, por gjendja shëndetësore mbetet kritike.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dënon atë që ajo e quan një “sulm të poshtër” ndaj Ficos.

Kryeministri britanik Rishi Sunak gjithashtu ka reaguar ndaj lajmit të fundit, duke thënë se është “i tronditur”.

Ai shkroi në X: “Të tronditur kur dëgjova këtë lajm të tmerrshëm. Të gjitha mendimet tona janë me kryeministrin Fico dhe familjen e tij.”

Kryeministri rumun Marcel Ciolacu thotë se është “thellësisht i tronditur” nga lajmi i të shtënave dhe thotë se autorët duhet të mbajnë përgjegjësi.

Kryeministri çek Petr Fiala thotë se të shtënat janë “tronditëse” dhe i uron Ficos shërim të shpejtë.

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orabn thotë se është “thellësisht i tronditur nga sulmi i urryer kundër mikut tim, kryeministrit Robert Fico”.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.