BOTA

Zbulohet identiteti i autorit që sulmoi Kryeministrin sllovak, kush është shkrimtari i njohur?

18:19 - 15.05.24 Paula
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Autoritetet sllovake zbulojnë identitetin e atentatorit të Kryeministrit Robert Fico. Ai është shkrimtari Juraj Tsintula.




71 vjeçari përpara se të vërshonte plumba ndaj Ficos, ka bërtitur në drejtim të këtij të fundit, e më pas ka hapur zjarr.

Tsintula është një nga themeluesit të klubit letrar DÚHA, i cili u hap në vitin 205.

Që nga viti 2015, ai është anëtar i Shoqërisë së Shkrimtarëve sllovakë.

Sipas informacioneve, ën vitin 2016, 71 vjeçari punonte si shofer në një qendër tregtare në Levice, qytetin që është vendlindja e tij.

Nuk bëhet me dije arsyeja e sulmit së shkrimtarit ndaj Fico, por kujtojmë se në vitin 2016, kur dhe autori u bë shofer, Robert Fico mori mandatin e dytë si kryeministër, për të dhënë dorëheqjen në vitin 2018.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.