Kryesore

Arti në zi/ Ndahet nga jeta në moshën 72-vjeçare poeti i njohur Skënder Rusi

15:16 - 31.05.24 P. Gj.
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Ndahet nga jeta në moshën 72 vjeçare liriku Skënder Rusi.
Poeti lirik Skënder Rusi nuk rreshti kurrë së shkruari vargje për dashurinë dhe qytetin e tij Korçën. Skendër Rusi është vlerësuar si një ndër lirikët më të mirë dhe bashkëkohore për krijimtarinë e tij.

Ai u lind më 1952 në Korçë dhe ka mbaruar studimet e larta për gjuhë-letërsi. Në vitin 1984 është diplomuar për dramaturgji dhe në vitin 1998 për drejtues biblioteke në Kajro.

Krijimtaria poetike është pasuria më e madhe që poeti lë pas.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.