BOTA

Nuk qenka i vetëm Fredi Beleri, një grua italiane e dënuar zgjidhet eurodeputete! Bëri më shumë se 1 vit burg pasi…

16:44 - 10.06.24 P. Gj.
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Nuk është vetëm Fredi Beleri eurodeputeti i zgjedhur pavarësisht dënimit me burg, pasi dhe një grua italiane, Ilaria Salis ka marrë vota për t’u bërë pjesë e Parlamentit Evropian.
Salis ishte kandidate për partinë e të Gjelbërve dhe Aleancës së Majtë të Italisë (AVS),  e cila fitoi 6.7%.

Aktivistja italiane është në gjyq në Hungari për sulmin e dyshuar të neonazistëve. Për më shumë se 1 vit ka qëndruar në burg, ndërsa muajin e kaluar përfitoi masën “arrest në shtëpi”.

Ilaria Salis, sipas BBC, shpreson për imunitet sipas ligjit të BE-së, pasi u zgjodh në Parlamentin Evropian.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.