BOTA

Aeroplani i zëvendëspresidentit të Malavisë dyshohet se ka rënë në pyll gjatë fluturimit. Raportohet se në bord ndodheshin 9 persona

14:55 - 11.06.24 gsh
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Një aeroplan me nënpresidentin e Malavivisw,  në Afrikën Lindore dyshohet se wshtw rrëzuar në një pyll në veri të vendit, ka thënë një zyrtar i lartë ushtarak.
Saulos Chilima dhe nëntë të tjerë po fluturonin brenda vendit të hënën në mëngjes kur avioni i tyre u zhduk nga radarët e aeroportit.

Avioni, një avion ushtarak, po fluturonte në mot të keq. Ushtarët kanë kërkuar pyllin e Chikangawa në një përpjekje për të gjetur avionin.

Në konferencën për shtyp të martën, komandanti i Forcave të Mbrojtjes së Malavi, Paul Valentino Phiri tha se mjegulla ka reduktuar dukshmërinë në pyll, duke komplikuar kështu përpjekjet e kërkimit.

Presidenti Lazarus Chakwera ka thënë se misioni duhet të vazhdojë derisa të gjendet avioni.

“Unë e di që ne të gjithë jemi të frikësuar dhe të shqetësuar, edhe unë jam i shqetësuar. Por unë dua t’ju siguroj se nuk po kursej asnjë burim të disponueshëm për të gjetur atë aeroplan dhe po mbaj çdo fije shprese se do të gjejmë të mbijetuar”, u tha ai Malaviasve në një fjalim të hënën në mbrëmje.

Megjithatë, partia e Dr Chilima, Lëvizja e Bashkuar e Transformimit (UTM), tha se ishin “të zhgënjyer” me operacionin e kërkimit. Zyrtarët e UTM-së pretenduan se kërkimi filloi në orën 15:00 me kohën lokale (14:00 GMT) pavarësisht se avioni u zhduk në orën 10:00.

Nënkryetari dhe presidenti vijnë nga parti të ndryshme, por të dy u bashkuan për të formuar një aleancë gjatë zgjedhjeve të vitit 2020.

Dr Chilima, 51 vjeç, ishte rrugës për të përfaqësuar qeverinë në varrimin e ish-ministrit të qeverisë Ralph Kasambara, i cili vdiq katër ditë më parë. Ish-Zonja e Parë Shanil Dzimbiri ishte gjithashtu në avion, i cili u nis nga kryeqyteti, Lilongwe, mëngjesin e së hënës.

Ai ishte menduar të ulej në aeroportin në qytetin verior të Mzuzu, por u kthye për shkak të dukshmërisë së dobët. Presidenti Chakwera tha se ai ka kontaktuar me qeveritë e vendeve të ndryshme, duke përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Norvegjinë dhe Izraelin, të cilët kishin ofruar mbështetje “në kapacitete të ndryshme” për të ndihmuar në gjetjen e aeroplanit.

Dr Chilima ka qenë nënkryetar i Malavi që nga viti 2014. Ai është shumë i dashur në Malavi, veçanërisht në mesin e të rinjve, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Megjithatë, Dr Chilima u arrestua dhe u akuzua në vitin 2022 me pretendimet se ai pranoi para në këmbim të dhënies së kontratave qeveritare.

Muajin e kaluar, gjykata hoqi akuzat, duke mos dhënë asnjë arsye për vendimin. Dr Chilima është e martuar me dy fëmijë.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.