Kronikë

Bllokohet gomonia në Dhërmi pasi shkeli perimetrin e sigurisë ujore. Ja me sa u gjobit drejtuesi i mjetit lundrues

16:20 - 16.06.24 P. Gj.
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Njësia Policore Detare Dhërmi ka bllokuar një gomone për shkak se shkeli perimetrin e sigurisë ujore dhe u kthye në rrezik për pushuesit që frekuentonin plazhin.
Drejtuesi i mjetit lundrues u ndëshkua me gjobën prej 100 mijë lekë të rinj (1 milionë lekë të vjetra).

Konstatimi i rastit erdhi për shkak të kontrollit të Shërbimeve të Policisë Kufitare në Dhërmi, në bashkëpunim me Njësinë Policore Detare, përgjatë patrullimit të vijës bregdetare me qëllim ruajtjen e sigurisë së pushuesve.

Njoftimi

Palasë, Dhërmi
Shkeli perimetrin e sigurisë ujore dhe u kthye në rrezik për pushuesit që frekuentonin plazhin, bllokohet menjëherë nga shërbimet e Njësisë Policore Detare Dhërmi, mjeti lundures gomone.
Ndëshkohet me masë administrative 100 000 lekë të rinj, drejtuesi i mjetit lundrues.
Shërbimet e Policisë Kufitare Dhërmi, në bashkëpunim me Njësinë Policore Detare, gjatë patrullimit të vijës bregdetare, me qëllim garantimin e rendit dhe sigurisë publike në zonat turistike, si dhe për kontrollin e përdorimit të mjeteve lundruese, kanë ndërhyrë menjëherë në plazhin e Palasës, duke bërë bllokimin e një mjeti lundrues gomone që kishte shkelur perimetrin e sigurisë ujore për plazhistët, duke vënë në rrezik jetën e tyre.
Shërbimet e Policisë ndëshkuan drejtuesin e mjetit lundrues, shtetasin K. M, me masën administrative 100 000 lekë të rinj si dhe bllokuan mjetin lundrues gomone në Portin Himarë.
Policia Kufitare, në bashkëpunim me Njësinë Policore Detare dhe patrullat tokësore, do të vijojnë monitorimin dhe kontrollin e të gjithë zonave bregdetare, me qëllim sigurimin e një ambienti të qetë dhe të sigurt për të gjithë pushuesit.
Policia apelon për të gjithë përdoruesit e mjeteve lundruese që të respektojnë me rigorozitet perimetrin e sigurisë ujore për plazhistët, të zbatojnë rregullat për përdorimin e mjeteve lundruese dhe të respektojnë zonat e përcaktuara për lundrim me këto mjete. Çdo shkelje e konstatuar do të trajtohet sipas ligjit në fuqi, për të garantuar sigurinë dhe rendin publik në zonat bregdetare.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.