BOTA

Liderët botërorë mblidhen në samitin e paqes për Ukrainën, ja çfarë parashikon draft dokumenti

11:10 - 16.06.24 I K
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Udhëheqësit botërorë në samitin e paqes në Ukrainë që po mbahet në Zvicër, pritet të miratojnë një deklaratë që riafirmon integritetin territorial të Kievit.
Më shumë se 90 vende dhe organizata ndërkombëtare po marrin pjesë në samitin, që synon krijimin e mbështetjes më të gjerë të mundshme për një proces që mund të ndihmojë në përfundimin e luftës në Ukrainë, raporton BBC.

Rusia nuk është ftuar dhe as mbështetësi i saj më i madh Kina nuk është e pranishme, gjë që ka ndikuar që disa të hedhin dyshime mbi efektivitetin e samitit.

Por të pranishmit, jo të gjithë nga të cilët janë mbështetësit më të afërt të Ukrainës, shpresojnë të arrijnë marrëveshje për çështje të tilla si siguria bërthamore dhe eksportet e ushqimit.

Ato përfshijnë Arabinë Saudite, ministri i Jashtëm i së cilës ka paralajmëruar se Ukrainës do t’i duhet të bëjë kompromise të vështira, dhe Kenia, e cila u shpreh kundër sanksioneve të fundit ndaj Rusisë.

Megjithatë, të gjitha delegacionet pritet të miratojnë një deklaratë përfundimtare që dënon pushtimin e Rusisë.

Draft dokumenti, i parë nga agjencia e lajmeve Reuters, bën thirrje që kontrolli ukrainas të rivendoset mbi termocentralin bërthamor të Zaporizhzhisa dhe po ashtu mbi portet e vendit në Detin Azov, të gjitha të pushtuara aktualisht nga Rusia.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.