BLUETOOTH

Fruta që duhen konsumuar çdo ditë për të mos shtuar në peshë

21:20 - 18.06.24 P. Gj.
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Benefiti më i madh i të konsumuarit fruta e perime përveçse shëndetit të mirë, është dhe të qenurit në peshën ideale.
Sipas ekspertëve, njeriu duhet të hajë të paktën 5 racione me fruta e perime në ditë.

Më poshtë do rreshtohen produktet të cilat pengojnë shtimin në peshë e që duhen konsumuar çdo ditë.

  1. Boronicat pasi janë të pasura me antioksidantë të fuqishëm që pengojnë shtimin e peshës. Sugjerohet një filxhan i vogël në ditë.
  2. Mollët për shkak se janë të pasura me flavonoidë dhe fibër. Preferohet konsumi me lëkurë për të përfituar sasitë maksimale të fibrës dhe antioksidantëve.
  3. Dardhat sepse të mbajnë të ngopur për shumë gjatë e përmirëson tretjen
  4. Luleshtrydhet, të cilat kanë përmbajtje tëe ngjashme vlerash me boronicat
  5. Specat pasi për shkak të kapsaicinës që ato përmbajnë, inkurajojnë djegien e depozitave yndyrore në organizëm.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.