Kryesore

Pesë probleme shëndetësore që shkaktojnë humbje të pashpjegueshme në peshë

22:53 - 23.06.24 gsh
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Humbja e pashpjegueshme e peshës është shpesh një simptomë e hershme e problemeve serioze shëndetësore. Nëse shpërfillet ose diagnostikohet gabimisht, nuk jepet trajtimi i duhur dhe pasojat mund të jenë kërcënuese për jetën.
Si përcaktohet humbja e pashpjegueshme e peshës?

Humbja e pashpjegueshme e peshës përkufizohet si një humbje prej më shumë se 6% e peshës trupore gjatë një periudhe prej 12 deri në 5 muaj, pa përpjekje ose pa e ditur arsyen.

Disa sëmundje kronike janë baza e humbjes së peshës, veçanërisht kur ajo është e papritur. Ndonjëherë humbja e peshës mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje themelore që kërkon kujdes mjekësor, prandaj është e rëndësishme të identifikohet shkaku.

  1. Hipertiroidizmi

Hipertiroidizmi është një gjendje në të cilën gjëndra tiroide prodhon shumë hormone, të cilat mund të shkaktojnë simptoma të tilla si humbje peshe, nervozizëm, pagjumësi dhe rritje të oreksit. Hipotiroidizmi, në të cilin gjëndra tiroide nuk prodhon mjaftueshëm hormone, mund të shkaktojë shtim në peshë, lodhje dhe depresion.

  1. Diabeti i tipit 1

Sistemi juaj imunitar sulmon qelizat që prodhojnë insulinë në pankreasin tuaj. Pa insulinë, trupi nuk mund të përdorë glukozën për energji. Kjo shkakton nivele të larta të glukozës në gjak dhe bën që trupi juaj të djegë dhjamin dhe muskujt për energji.

  1. Llojet e ndryshme të kancerit

Disa lloje të kancerit mund të shkaktojnë humbje të paqëllimshme në peshë, të tilla si kanceri i ezofagut, mushkërive, pankreasit dhe stomakut. Këto lloje të kancerit mund të prishin oreksin dhe tretjen normale për shkak të efekteve të tyre në metabolizëm. Sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit, një nga shenjat e para mund të jetë humbja e pashpjegueshme e peshës. Kanceri rrit inflamacionin, nxit humbjen e muskujve dhe prish hormonet që rregullojnë oreksin. Një vëllim në rritje mund të rrisë gjithashtu shpenzimin e energjisë në pushim, ose sa energji djeg trupi në pushim.

  1. Çrregullime të tretjes

Sëmundja e Crohn-it, koliti ulceroz dhe sëmundja celiake janë çrregullime të tretjes që mund të shkaktojnë humbje peshe, diarre, dhimbje barku dhe vjellje.

  1. Depresioni

Ky çrregullim i humorit prek të njëjtën pjesë të trurit që kontrollon oreksin. Kjo mund të çojë në humbje të oreksit dhe përfundimisht humbje peshe. Në disa njerëz, depresioni mund të rrisë oreksin. Simptomat ndryshojnë nga personi në person.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.