BOTA

Princesha Anne është dërguar me urgjencë në spital. Çfarë i ka ndodhur anëtares së familjes mbreterore britanike?

17:53 - 24.06.24 P. Gj.
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Princesha Anne ëstë dërguar me urgjencë në spital mbrëmjen e së dielës (23 qershor) pas një incidenti në banesën e saj në Gloucestershire, Parku Gatcombe.
Sipas raportimeve të mediave britanike, anëtarja mbretërore ka pësuar lëndime të lehta dhe tronditje në trup pas një shëtitje nëpër pronën e saj me kuaj.

Sipas The Sun, nuk është konfirmuar saktësisht ku janë të shkaktuar plagët, por dyshohet se Princesha është lënduar në kokë e në këmbë.

Ajo është shtruar në Spitalin Southmead në Bristol e ndodhet nën kujdesin intensiv të mjekëve.

Princesha Anne kishte një turne këtë javë, ku do të udhëtonte drejt Kanadasë por Pallati Mbretëror ka njoftuar se të gjitha angazhimet e saj janë anuluar për shkak të gjendjes së saj shëndetësore.

 Njoftimi mbretëror

Kush është Princesha Anne?

Princesha Anne është fëmija i dytë dhe vajza e vetme e Mbretëreshës Elizabetë II dhe Princit Philip.

Ajo është e 16-të në radhë në vazhdimësi të fronit dhe mban titullin Princeshë Mbretërore.

Pasi përfundoi arsimin e saj në shkollën Benenden, ajo nisi karrierën e saj sportive si kalorëse, duke qenë anëtarja e parë mbretërore që garoi ndonjëherë në Lojërat Olimpike. Përfaqësimi i Britanisë në këto lojëra u bë 1976, e cila hipi në kalin e nënës së saj, Goodëill, por fatkeqësisht nuk arriti të fitonte një medalje.

Në 1988 Princesha Anne u bë pjesë e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar.

Ajo ishte më parë presidente e Federatës Ndërkombëtare të Kuajve nga viti 1987 deri në 1993 dhe tani shërben si Presidente Nderi e Shoqatës Olimpike Britanike.Pjesa më e madhe e punës së saj bamirëse ka të bëjë me sportin, shkencat, njerëzit me aftësi të kufizuara dhe shëndetin në vendet në zhvillim.Princesha Anne jeton me burrin e saj Sir Timothy Laurence në  Gatcombe Park .Rezidenca ndodhet në  Gloucestershire  dhe është gjithashtu shtëpia e fëmijëve të saj Peter dhe Zara.

 

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.