LAJMI I FUNDIT

Si të përballeni me humbjen e tërheqjes s*ksuale të partnerit tuaj? Këto këshilla janë për ju

14:20 - 01.04.23 eda
GSH APP Get it on Google Play

Thuhet se asgjë nuk është përgjithmonë dhe është e vërtetë: asgjë nuk zgjat deri në fund të ditëve tona. Ose, nëse duam të jemi edhe më specifikë, asgjë nuk mbetet e pandryshuar: kjo vlen edhe për tërheqjen seksuale, e cila brenda një çifti mund të pakësohet ngadalë derisa të zhduket plotësisht.
Çfarë bën që të zhduket tërheqja?

Pasi të kuptojmë se si dhe në çfarë niveli nuk jemi më të tërhequr nga partneri ynë, le të pyesim veten se çfarë e çoi tërheqjen seksuale mes nesh të zbehet. Gjithashtu në këtë rast faktorët në lojë mund të jenë të ndryshëm: një marrëdhënie në çift, për shembull, evoluon derisa të arrijë në një pikë ku zjarri i ndezur i fillimit kthehet në një, si të thuash, flakë e kontrolluar, e cila mund të çojë në shikimin e seksit jo më si një moment çlirimtar dhe i kënaqshëm. Përsëri, edhe këtu mërzia dhe pasi kemi kuptuar, edhe me kalimin e kohës, që të kishim disa preferenca që nuk kishim guximin t’ia shprehnim partnerit ose që nuk pranoheshin siç do ta kishim pritur. Duke pyetur veten se çfarë e bëri tërheqjen të zhduket dhe kur ndodhi, për më tepër, mund të na bëjë të kuptojmë pse nuk mund të hyjmë në atë dimension

DIALOGU PARA SË GJITHASH

 

Kur zbulojmë humbjen e tërheqjes, në fakt, një nga gjërat e para që duhet të bëjmë është të flasim për të. Po, është e vërtetë, mund të jetë shumë e ndërlikuar: askujt nuk i thuhet me kënaqësi se nuk ka më shtytje poshtë çarçafëve dhe se diçka, në njëfarë mënyre, duhet të ndryshojë. Nga ana tjetër, megjithatë, mos diskutimi i tij dhe mos vënia në pjatë e të gjitha motiveve për të cilat dikush është bërë i vetëdijshëm vetëm mund të ulë marrëdhënien dhe të çojë në një gjendje të keqe fizike dhe psikologjike, e cila në njëfarë mënyre, herët a vonë, do të rezultojë. Prandaj është më mirë të skalitësh hapësirën për të komunikuar në mënyrë korrekte, pa nxitim, frymëmarrje dhe frenim sa herë të jetë e nevojshme.

 

DUKE SHIKUAR NË TË NJËJTIN DREJTIM

 

Është e qartë (dhe kjo nuk do të thotë se është e thjeshtë) të gjesh një drejtim të përbashkët. Në këtë fazë duhet të jesh jashtëzakonisht i sinqertë, edhe brutal nëse është e nevojshme. Është e nevojshme të shkojmë përtej ndjenjës dhe të pranojmë se, pavarësisht nga kjo, një marrëdhënie që nuk është plotësisht e përfshirë në marrëdhënie seksuale nuk është një marrëdhënie e lumtur. Vlerësoni të gjitha opsionet: nëse tërheqja mungon plotësisht por nuk doni të largoheni nga njëri-tjetri, përpiquni të mendoni për lloje të tjera marrëdhëniesh (jo monogame, poliamorale dhe shumë më tepër) që mund t’ju kënaqin pa ju bërë të humbni. Nëse, nga ana tjetër, ka ende një shtytje, përpiquni të bini dakord, në respekt të plotë të asaj që ju pëlqen, për të ringjallur pasionin tuaj.

 

KËSHILLA PËR TË RIFITUAR TËRHEQJEN

 

Duke folur për lojërat, bërja e saj në shtrat është gjithmonë shumë e rëndësishme: për këtë arsye, përveç vibratorëve dhe aksesorëve të dobishëm ju mund të mendoni për maskimet për një rol pak të këndshëm dhe emocionues. Më në fund, një këshillë tjetër e mirë është të provoni seksin e ngadaltë: seksi i ngadalshëm është intensiv dhe merr parasysh gjithçka që ju pëlqen dhe nuk ju pëlqen, pa nxitim dhe pa domosdoshmërisht ndjekjen e orgazmës, vetëm për të shijuar çdo moment zbulimi (dhe rizbulimi) të trupave tuaj reciprokë./revistapsikologji


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.