AKTUALITET

Amnesty International: Taktikat luftarake ukrainase rrezikojnë civilët!

16:57 - 05.02.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Forcat ukrainase kanë vënë në rrezik civilët duke krijuar baza dhe sisteme armësh operuese në zonat e banuara, duke përfshirë shkollat ​​dhe spitalet, ndërsa zmbrapsën pushtimin rus që filloi në shkurt, tha sot Amnesty International.
Taktika të tilla shkelin ligjin ndërkombëtar humanitar dhe rrezikojnë civilët, pasi ato i kthejnë objektet civile në objektiva ushtarake. Sulmet ruse që pasuan në zonat e populluara kanë vrarë civilë dhe kanë shkatërruar infrastrukturën civile.

“Ne kemi dokumentuar një model të forcave ukrainase që rrezikojnë civilët dhe shkelin ligjet e luftës kur veprojnë në zona të populluara”, tha Agnès Callamard, Sekretarja e Përgjithshme e Amnesty International.

“Të qenit në një pozicion mbrojtës nuk e përjashton ushtrinë ukrainase nga respektimi i ligjit ndërkombëtar humanitar”.

Megjithatë, jo çdo sulm rus i dokumentuar nga Amnesty International ndoqi këtë model. Në disa vende të tjera në të cilat Amnesty International arriti në përfundimin se Rusia kishte kryer krime lufte, duke përfshirë në disa zona të qytetit të Kharkiv, organizata nuk gjeti prova të forcave ukrainase të vendosura në zonat civile të shënjestruara në mënyrë të paligjshme nga ushtria ruse.

Midis prillit dhe korrikut, studiuesit e Amnesty International kaluan disa javë duke hetuar sulmet ruse në rajonet Kharkiv, Donbas dhe Mykolaiv. Organizata inspektoi vendet e goditjes; intervistuar të mbijetuarit, dëshmitarët dhe të afërmit e viktimave të sulmeve; dhe kreu analiza të telekomandimit dhe armëve.

Gjatë gjithë këtyre hetimeve, studiuesit gjetën prova të forcave ukrainase që nisnin sulme nga brenda zonave të banuara, si dhe u bazuan në ndërtesa civile në 19 qytete dhe fshatra në rajone. Laboratori i provave të krizës i organizatës ka analizuar imazhet satelitore për të vërtetuar më tej disa nga këto incidente.

Shumica e zonave të banuara ku ndodheshin ushtarët ishin kilometra larg vijave të frontit. Në dispozicion ishin alternativa të mundshme që nuk do të rrezikonin civilët – si bazat ushtarake ose zonat me pyje të dendur aty pranë, ose struktura të tjera më larg zonave të banuara. Në rastet e dokumentuara, Amnesty International nuk është në dijeni se ushtria ukrainase, e cila u vendos në strukturat civile në zonat e banuara, u kërkoi ose ndihmoi civilët të evakuonin ndërtesat aty pranë – një dështim për të marrë të gjitha masat e mundshme për të mbrojtur civilët.

Nisja e sulmeve nga zonat e populluara civile

Të mbijetuarit dhe dëshmitarët e sulmeve ruse në rajonet Donbas, Kharkiv dhe Mykolaiv u thanë studiuesve të Amnesty International se ushtria ukrainase kishte vepruar pranë shtëpive të tyre gjatë kohës së sulmeve, duke i ekspozuar zonat ndaj zjarrit hakmarrës nga forcat ruse. Studiuesit e Amnesty International dëshmuan një sjellje të tillë në shumë vende.

E drejta ndërkombëtare humanitare kërkon që të gjitha palët në konflikt të shmangin gjetjen, në masën maksimale të mundshme, të objektivave ushtarake brenda ose afër zonave me popullsi të dendur. Detyrime të tjera për të mbrojtur civilët nga efektet e sulmeve përfshijnë largimin e civilëve nga afërsia e objektivave ushtarake dhe dhënien e paralajmërimit efektiv për sulmet që mund të prekin popullatën civile.

Nëna e një 50-vjeçari të vrarë në një sulm me raketa më 10 qershor në një fshat në jug të Mykolaiv tha për Amnesty International: “Ushtarakët po qëndronin në një shtëpi pranë shtëpisë sonë dhe djali im shpesh çonte ushqim për ushtarët. Iu luta disa herë që të qëndronte larg nga aty, sepse kisha frikë për sigurinë e tij. Atë pasdite, kur ndodhi greva, djali im ishte në oborrin e shtëpisë sonë dhe unë në shtëpi. Ai u vra në vend. Trupi i tij u nda në copa. Shtëpia jonë u shkatërrua pjesërisht.” Studiuesit e Amnesty International gjetën pajisje ushtarake dhe uniforma në shtëpinë ngjitur.

Mykola, i cili jeton në një bllok kullë në një lagje të Lysychansk (Donbas) që u godit në mënyrë të përsëritur nga sulmet ruse që vranë të paktën një burrë të moshuar, i tha Amnesty International: “Nuk e kuptoj pse ushtria jonë po qëllon nga qytetet dhe jo nga fusha.” Një tjetër banor, një 50-vjeçar, tha: “Padyshim që ka aktivitet ushtarak në lagje. Kur ka zjarr në dalje, ne dëgjojmë zjarrin në hyrje më pas.” Studiuesit e Amnesty International panë se ushtarët përdornin një ndërtesë banimi rreth 20 metra nga hyrja e strehës nëntokësore të përdorur nga banorët ku u vra i moshuari.

Në një qytet në Donbas më 6 maj, forcat ruse përdorën municione thërrmuese të ndaluara gjerësisht dhe në thelb pa dallim mbi një lagje me shtëpi kryesisht një ose dykatëshe ku forcat ukrainase po vepronin me artileri. Shrapnelet kanë dëmtuar muret e shtëpisë ku jeton Anna 70-vjeçare me djalin dhe nënën 95-vjeçare.

Anna tha: “Shrapnel fluturoi nëpër dyer. Unë isha brenda. Artileria ukrainase ishte afër fushës sime… Ushtarët ishin pas fushës, pas shtëpisë… i pashë që hynin e dilnin… që kur filloi lufta… Nëna ime është… e paralizuar, kështu që nuk mund të ikja”.

Në fillim të korrikut, një punëtor ferme u plagos kur forcat ruse goditën një magazinë bujqësore në zonën e Mykolaiv. Disa orë pas grevës, studiuesit e Amnesty International dëshmuan praninë e personelit ushtarak ukrainas dhe automjeteve në zonën e magazinimit të grurit dhe dëshmitarët konfirmuan se ushtria kishte përdorur magazinë, e vendosur përballë rrugës nga një fermë ku jetojnë dhe punojnë civilët.

Ndërsa studiuesit e Amnesty International po shqyrtonin dëmtimet në ndërtesat e banimit dhe ato publike ngjitur në Kharkiv dhe në fshatrat në Donbas dhe në lindje të Mykolaiv, ata dëgjuan zjarrin që dilte nga pozicionet ushtarake ukrainase aty pranë.

Në Bakhmut, disa banorë i thanë Amnesty International se ushtria ukrainase kishte përdorur një ndërtesë 20 metra përballë një ndërtese të lartë banimi. Më 18 maj, një raketë ruse goditi pjesën e përparme të ndërtesës, duke shkatërruar pjesërisht pesë apartamente dhe duke dëmtuar ndërtesat aty pranë. Kateryna, një banore që i mbijetoi grevës, tha: “Nuk e kuptova se çfarë ndodhi. [Kishte] dritare të thyera dhe shumë pluhur në shtëpinë time… Unë qëndrova këtu sepse nëna ime nuk donte të largohej. Ajo ka probleme shëndetësore”.

Tre banorë i thanë Amnesty International se para sulmit, forcat ukrainase kishin përdorur një ndërtesë përballë ndërtesës së bombarduar dhe se dy kamionë ushtarakë ishin parkuar përpara një shtëpie tjetër që u dëmtua kur raketa goditi. Studiuesit e Amnesty International gjetën shenja të pranisë ushtarake brenda dhe jashtë ndërtesës, duke përfshirë thasë me rërë dhe mbulesa plastike të zeza që mbulonin dritaret, si dhe pajisje të reja të ndihmës së parë traumatike të prodhuara në SHBA.

“Ne nuk kemi fjalë për atë që bën ushtria, por ne paguajmë çmimin,” i tha Amnesty International një banor, shtëpia e të cilit u dëmtua gjithashtu në grevë.

Bazat ushtarake në spitale

Studiuesit e Amnesty International dëshmuan se forcat ukrainase përdornin spitalet si baza ushtarake de facto në pesë lokacione. Në dy qytete, dhjetëra ushtarë pushonin, bluanin dhe hanin ushqim në spitale. Në një qytet tjetër, ushtarët qëllonin nga afër spitalit.

Një sulm ajror rus më 28 prill plagosi dy punonjës në një laborator mjekësor në një periferi të Kharkiv pasi forcat ukrainase kishin ngritur një bazë në kompleks.

Përdorimi i spitaleve për qëllime ushtarake është një shkelje e qartë e ligjit ndërkombëtar humanitar.

Bazat ushtarake në shkolla

Ushtria ukrainase ka ngritur në mënyrë rutinore baza në shkolla në qytete dhe fshatra në Donbas dhe në zonën e Mykolaiv. Shkollat ​​janë mbyllur përkohësisht për nxënësit që nga fillimi i konfliktit, por në shumicën e rasteve ndërtesat ndodheshin afër lagjeve të populluara me civilë

Në 22 nga 29 shkollat ​​e vizituara, studiuesit e Amnesty International ose gjetën ushtarë që përdornin ambientet ose gjetën prova të aktivitetit ushtarak aktual ose të mëparshëm – duke përfshirë praninë e lodhjeve ushtarake, municioneve të hedhura, pakove me racione të ushtrisë dhe automjeteve ushtarake.

Forcat ruse goditën shumë nga shkollat ​​e përdorura nga forcat ukrainase. Në të paktën tre qytete, pas bombardimeve ruse të shkollave, ushtarët ukrainas u zhvendosën në shkolla të tjera aty pranë, duke i vënë lagjet përreth në rrezik nga sulme të ngjashme.

Në një qytet në lindje të Odesa-s, Amnesty International dëshmoi një model të gjerë të ushtarëve ukrainas që përdornin zonat civile për strehim dhe si zona të skenës, duke përfshirë vendosjen e automjeteve të blinduara nën pemë në lagje thjesht rezidenciale dhe përdorimin e dy shkollave të vendosura në zona banimi me popullsi të dendur. Sulmet ruse pranë shkollave vranë dhe plagosën disa civilë midis prillit dhe fundit të qershorit – duke përfshirë një fëmijë dhe një grua të moshuar të vrarë në një sulm me raketa në shtëpinë e tyre më 28 qershor.

Në Bakhmut, forcat ukrainase po përdornin një ndërtesë universitare si bazë kur një sulm rus goditi më 21 maj, duke raportuar se vrau shtatë ushtarë. Universiteti është ngjitur me një ndërtesë banimi shumëkatëshe e cila u dëmtua në sulm, së bashku me shtëpitë e tjera të civilëve afërsisht 50 metra larg. Studiuesit e Amnesty International gjetën mbetjet e një automjeti ushtarak në oborrin e ndërtesës së bombarduar të universitetit.

E drejta ndërkombëtare humanitare nuk i ndalon në mënyrë specifike palët në konflikt që të bazohen në shkolla që nuk janë në seancë. Megjithatë, ushtarakët kanë detyrimin të shmangin përdorimin e shkollave që ndodhen pranë shtëpive ose ndërtesave të banimit plot me civilë, duke i vënë këto jetë në rrezik, përveç rasteve kur ka një nevojë të detyrueshme ushtarake. Nëse e bëjnë këtë, ata duhet të paralajmërojnë civilët dhe, nëse është e nevojshme, t’i ndihmojnë ata të evakuohen. Kjo nuk duket se ka ndodhur në rastet e shqyrtuara nga Amnesty International.

Konfliktet e armatosura pengojnë seriozisht të drejtën e fëmijëve për arsimim dhe përdorimi ushtarak i shkollave mund të rezultojë në shkatërrim që i privon më tej fëmijët nga kjo e drejtë pasi të përfundojë lufta. Ukraina është një nga 114 vendet që kanë miratuar Deklaratën e Shkollave të Sigurta, një marrëveshje për të mbrojtur arsimin në mes të konfliktit të armatosur, e cila u lejon palëve të përdorin shkollat ​​e braktisura ose të evakuuara vetëm aty ku nuk ka alternativë të mundshme.

Sulmet pa dallim nga forcat ruse

Shumë nga sulmet ruse që Amnesty International dokumentoi në muajt e fundit u kryen me armë në thelb pa dallim, duke përfshirë municione thërrmuese të ndaluara ndërkombëtarisht, ose me armë të tjera shpërthyese me efekte të zonës së gjerë. Të tjerët përdorën armë të drejtuara me nivele të ndryshme saktësie; në disa raste, armët ishin mjaft të sakta për të synuar objekte specifike.

Praktika e ushtrisë ukrainase për vendosjen e objektivave ushtarake brenda zonave të populluara nuk justifikon në asnjë mënyrë sulmet pa dallim ruse. Të gjitha palët në një konflikt duhet në çdo kohë të bëjnë dallimin midis objektivave ushtarake dhe objekteve civile dhe të marrin të gjitha masat e mundshme paraprake, duke përfshirë zgjedhjen e armëve, për të minimizuar dëmtimin e civilëve. Sulmet pa dallim që vrasin ose plagosin civilë ose dëmtojnë objekte civile janë krime lufte.

“Qeveria ukrainase duhet të sigurojë menjëherë që t’i vendosë forcat e saj larg zonave të populluara, ose duhet të evakuojë civilët nga zonat ku po vepron ushtria. Ushtarët nuk duhet të përdorin kurrë spitalet për t’u përfshirë në luftë dhe duhet të përdorin shkollat ​​ose shtëpitë e civilëve si mjetin e fundit kur nuk ka alternativa të mundshme, “tha Agnès Callamard.

Amnesty International kontaktoi Ministrinë e Mbrojtjes të Ukrainës me gjetjet e hulumtimit më 29 korrik 2022. Në kohën e publikimit, ata nuk ishin përgjigjur ende.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.