AKTUALITET

Situata e Covid-19 në vend/ MSH publikon bilancin: Asnjë humbje jete dhe 11 qytetarë të infektuar në 24 orët e fundit

19:18 - 16.03.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e fundit në lidhej me situatën e Covid-19 në vend.
Nga 357 testime të kryera kanë rezultuar pozitivë 11 qytetarë, ndërsa asnjë person nuk ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit.

Njoftimi i plotë:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 357 testime, ka 11 qytetarë të infektuar, nuk ka humbje jete dhe 13 të shëruar në 24 orët e fundit

16 Mars 2023 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 357 testime, nga të cilët 11 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID19:

7 në Tiranë, nga 1 qytetarë në Krujë, Vorë, Roskovec, Tepelenë.

Janë 172 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 5 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 13 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,936 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 16 Mars 2023)

Raste të reja ditore 11

Të shëruar në 24 orë 13

Të shtruar në spitale 5

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 357

Testime totale 2,044,941

Raste pozitive 333,708

Raste të shëruara 329,936

Raste Aktive 172

Humbje jete 3,600

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 149

Berat. 9

Fier 6

Vlorë 4

Durrës. 2

Gjirokastër. 1

Shkodër. 1


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.