AKTUALITET

OBSH: Të dhënat tregojnë se speciet ‘rakun’ mund të jenë origjina e COVID – por asnjë përgjigje përfundimtare

16:43 - 17.03.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Të dhënat e reja kineze mbi mostrat gjenetike të marra në tregun Wuhan në Kinë në vitin 2020 nuk japin një përgjigje përfundimtare se si filloi pandemia e COVID-19, tha të premten Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), pas raportimeve të mediave se të dhënat lidhin origjinën e pandemisë tek speciet ‘rakun’ në treg.
Të dhënat në fjalë u ngarkuan në bazën e të dhënave ndërkombëtare të viruseve GISAID nga Qendra Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në janar, sipas OBSH-së, por u hoqën me nxitim pyetjet e mëposhtme nga shkencëtarët ndërkombëtarë. Megjithatë, një analizë e të dhënave nga një ekip studiuesish ndërkombëtarë, e raportuar për herë të parë nga Atlantiku të enjten, zbuloi se mostrat që përmbajnë koronavirusin përmbanin gjithashtu material gjenetik nga kafshët, duke përfshirë ‘rakun’. Kjo çoi në sugjerime se ‘rakun’ që shiten në treg mund të kenë qenë bartës të virusit.

OBSH, e cila u bë e vetëdijshme për të dhënat vetëm gjatë fundjavës, u bombardua me pyetje në lidhje me rëndësinë e gjetjeve të reja në një konferencë për shtyp të premten.

Përgjigja e tyre? Na duhen më shumë të dhëna për të pasur ndonjë përgjigje përfundimtare mbi origjinën e pandemisë. Ajo që tregojnë të dhënat janë prova molekulare që kafshët u shitën në treg dhe disa kafshë atje ishin të ndjeshme ndaj SARS-CoV-2, tha drejtuesja teknike e OBSH-së për COVID, Maria Van Kerkhove. “Fatkeqësisht kjo nuk na jep përgjigjen se si filloi pandemia, por na jep më shumë të dhëna”, tha ajo. Në vend të kësaj, ajo bëri thirrje për më shumë studime.

Kthimi i fundit në rrjedhën e informacionit rreth origjinës së pandemisë COVID-19 nxjerr në pah vështirësitë me të cilat është përballur OBSH në aksesin e të dhënave, veçanërisht nga Kina.

“Këto të dhëna mund të ishin – dhe duhet të ishin shpërndarë – tre vjet më parë”, tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Ne vazhdojmë t’i bëjmë thirrje Kinës që të jetë transparente në ndarjen e të dhënave dhe të kryejë hetimet e nevojshme dhe të ndajë rezultatet”.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.