BOTA

KFOR shtoi prezencën në katër komunat në veri të Kosovës, bën thirrjen: Beogradi dhe Prishtina të angazhohen në dialog për uljen e tensioneve

11:59 - 29.05.23 a.d
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Misioni i KFOR-it ka shtuar prezencën në katër komunat në veri të Kosovës, pas tensioneve mes qytetarëve serb atje dhe policisë.
KFOR ka bërë thirrje që “Beogradi dhe Prishtina të angazhohen në dialogun e udhëhequr nga BE-ja për uljen e tensioneve dhe si rruga e vetme drejt paqes dhe normalizimit”.

Ndërsa theksoi se qëllimi i pranisë së KFOR-it në katër komunat është të sigurojë një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë,

Reagimi i plotë:

Mëngjesin e sotëm, misioni i #KFOR-it i udhëhequr nga NATO ka shtuar prezencën në katër Komunat e veriut të Kosovës, pas zhvillimeve të fundit në këtë zonë.

Qëllimi i pranisë së KFOR-it është të sigurojë një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë, në përputhje me mandatin e saj nga Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të vitit 1999.

Ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve të përmbahen nga veprimet që mund të ndezin tensionet ose të shkaktojnë përshkallëzim.

Në përputhje me mandatin e saj, KFOR është e gatshme të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për të siguruar një mjedis të sigurt në mënyrë neutrale dhe të paanshme.

Komandanti i KFOR-it mbetet në kontakt të ngushtë me bashkëbiseduesit kryesorë, përfshirë përfaqësuesit e Institucioneve dhe Organizatave të Sigurisë në Kosovë, Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Serbe, si dhe Misionin për Sundim të Ligjit të udhëhequr nga BE-ja (EULEX) dhe përfaqësues të tjerë të bashkësisë

KFOR-i kërkon nga Beogradi dhe Prishtina të angazhohen në dialogun e udhëhequr nga BE-ja për uljen e tensioneve dhe si rruga e vetme drejt paqes dhe normalizimit.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.