BOTA

Analiza/ Atlantic Council: Si perëndimi për 8 vite ka ‘korrur’ përfitime të shumta nga mbështetja e Ukrainës kundër Rusisë

18:16 - 04.06.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Ndërsa vazhdon të luftojë kundër pushtimit të vazhdueshëm të Rusisë, Ukraina shpesh përshkruhet si e varur shumë nga mbështetja ushtarake dhe ekonomike perëndimore. Megjithatë, kjo marrëdhënie nuk është aq e njëanshme sa mund të duket në fillim. Mbështetja perëndimore ka qenë me të vërtetë vendimtare për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet, por bota demokratike gjithashtu korr një gamë të gjerë përfitimesh nga mbështetja e përpjekjeve të luftës në Ukrainë.
Kritikët e mbështetjes perëndimore për Ukrainën priren ta shohin këtë ndihmë përmes një lente njëdimensionale. Ata shohin vetëm kosto dhe rreziqe duke injoruar një sërë avantazhesh të dukshme.

Më e rëndësishmja nga këto avantazhe po fitohen në fushën e betejës. Me pak fjalë, Ukraina po shkatërron në mënyrë të qëndrueshme potencialin ushtarak të Rusisë. Kjo redukton në mënyrë dramatike kërcënimin e paraqitur për krahun lindor të NATO-s. Me kalimin e kohës, ajo duhet të lejojë botën perëndimore të përqendrojë vëmendjen e saj në Kinë.

Gjatë periudhës fillestare të presidencës së tij, Joe Biden besohet të ketë ndjerë se SHBA duhet të “parkojë Rusinë” në mënyrë që të përqendrohet në sfidën shumë më serioze të politikës së jashtme të paraqitur nga Pekini. Suksesi ushtarak i Ukrainës po ndihmon tani për të hequr këtë dilemë.

Humbja në Ukrainë do ta zbriste Rusinë nga radhët e superfuqive ushtarake të botës dhe do ta linte Moskën të përballet me vite të tëra rindërtimi përpara se të mund të kërcënonte edhe një herë rajonin më të gjerë. Në mënyrë thelbësore, duke mbështetur Ukrainën, Perëndimi është në gjendje të zvogëlojë në mënyrë dramatike potencialin ushtarak të Rusisë pa kryer asnjë nga trupat e veta ose pa pasur viktima.

Mbështetja e Ukrainës sot ka shumë më tepër kuptim strategjik sesa lejimi i Putinit të përparojë dhe të përballet me një ushtri ruse të forcuar ndjeshëm në një datë të mëvonshme. Siç shkruante kohët e fundit ish-sekretarja e shtetit të SHBA-së, Condoleezza Rice dhe ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes, Robert M. Gates, në The Washington Post, “Mënyra për të shmangur konfrontimin me Rusinë në të ardhmen është të ndihmosh Ukrainën të largojë pushtuesin tani. Ky është mësimi i historisë që duhet të na udhëheqë dhe i jep urgjencë veprimeve që duhen ndërmarrë, para se të jetë tepër vonë.”

Nëse ky mësim shpërfillet dhe Ukraina mposhtet, Rusia pothuajse me siguri do të shkojë më tej dhe do të sulmojë vendet anëtare të NATO-s si vendet baltike, Finlandën ose Poloninë. Në atë pikë, nuk do të jetë më e mundur të shmangen viktima të konsiderueshme të NATO-s.

Përgjigja ndërkombëtare ndaj pushtimit rus të Ukrainës ka riformuar gjithashtu peizazhin gjeopolitik larg fushëbetejës. Që nga shkurti i vitit 2022, ajo ka rigjallëruar Perëndimin si një forcë politike.

Lufta i ka dhënë NATO-s një qëllim të ri dhe ka sjellë zgjerimin e mëtejshëm të aleancës ushtarake në Skandinavi me aplikimet e fundit për anëtarësim të Suedisë dhe Finlandës. BE-ja është gjithashtu më e bashkuar se kurrë dhe tani ka kapërcyer një krizë të zgjatur besimi të shkaktuar nga rritja e lëvizjeve nacionaliste populiste.

Në sektorin e energjisë, pushtimi gjenocidal i Putinit më në fund ka detyruar një Evropë thellësisht ngurruese të përballet me varësinë e saj dobësuese nga nafta dhe gazi rus. Kjo ka përmirësuar shumë sigurinë evropiane dhe i ka grabitur Kremlinit aftësinë e tij për të shantazhuar Evropën me eksporte të armatosura të energjisë. Tani duket e mundshme që epoka e bashkëpunimit të korruptuar të sektorit të energjisë me Kremlinin tani po i afrohet fundit, të paktën në Evropë.

Mbështetja perëndimore për Ukrainën po sjell një sërë përfitimesh praktike ushtarake. Ndërsa partnerët perëndimorë të Ukrainës i ofrojnë Ukrainës inteligjencë jetike në fushën e betejës, Ukraina ia kthen favorin duke ofruar inteligjencë po aq të vlefshme për cilësinë dhe efektivitetin e trupave, pajisjeve ushtarake dhe taktikave ruse. Ngjarjet e dhjetë muajve të fundit kanë konfirmuar se perceptimet e ushtrisë ruse të paraluftës ishin jashtëzakonisht të pasakta. Falë përvojës dhe njohurive unike të Ukrainës, planifikuesit ushtarakë perëndimorë tani kanë një pamje shumë më të besueshme të aftësive të vërteta ushtarake të Moskës.

Aftësia e Ukrainës si MacGyver për të përshtatur dhe vendosur armët e NATO-s duke përdorur platforma të epokës sovjetike mund të jetë jashtëzakonisht e dobishme për aleancën në konfliktet e ardhshme. Trupat ukrainase janë treguar të shpejta për të mësuar se si të përdorin armët perëndimore, duke kërkuar shpesh periudha trajnimi shumë më të shkurtra se ato që u ndahen trupave perëndimore.

Përdorimi inovativ i teknologjive dixhitale nga ushtria ukrainase ofron gjithashtu mësime të paçmueshme për homologët e tyre perëndimorë. Vendosja e gjerë e Ukrainës e sistemit Starlink të Elon Musk në vendet e vijës së parë është e paprecedentë në luftën moderne dhe ofron njohuri të rralla për të gjitha vendet e NATO-s.

Në mënyrë të ngjashme, lufta në Ukrainë po nxjerr në pah rolin gjithnjë e më kritik të teknologjive të dronëve. Kjo është duke u bazuar në përvojën e Luftës së Dytë të Karabakut në vitin 2020, kur dronët izraelitë dhe turq luajtën një rol të rëndësishëm në fitoren e Azerbajxhanit ndaj Armenisë.

Në të kundërt, Ukraina gëzon një partneritet të fortë ushtarak me Turqinë që përfshin një komponent të thelluar të dronëve. Dronët Bayraktar të Turqisë fituan statusin ikonë gjatë fazave të hershme të pushtimit rus. Që atëherë, kompania ka konfirmuar planet për të ndërtuar një fabrikë prodhimi në Ukrainë.

Që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës më 24 shkurt 2022, forcat ukrainase kanë shkrirë shpirtin e guximshëm luftarak me inteligjencën e avancuar dhe përdorimin inovativ të softuerit të menaxhimit të betejës. “Këmbëngulja, vullneti dhe shfrytëzimi i teknologjisë më të fundit u japin ukrainasve një avantazh vendimtar,” vuri në dukje gjenerali Mark Milley , kryetar aktual i Shefave të Shtabit të Përbashkët të SHBA.

Marrëdhënia midis Ukrainës dhe partnerëve perëndimorë të vendit është një rrugë e dyanshme që sjell përfitime të rëndësishme dhe avantazhe strategjike për të dyja palët. Ndërsa Ukraina po merr mbështetje kritike ushtarake dhe ekonomike, bota perëndimore po përfiton nga siguria e përmirësuar së bashku me inteligjencën e rëndësishme dhe përvojën unike të fushëbetejës. Ekziston qartë një rast i fortë moral për të qëndruar me Ukrainën, por vlen të nënvizohet se argumenti strategjik është po aq bindës.

Armët perëndimore të përdorura në sulmin ukrainas brenda Rusisë

Pajisjet ushtarake dhe armët e vogla të ofruara nga disa vende të NATO-s, përfshirë SHBA-në, përfunduan në duart e militantëve që filluan një bastisje ndërkufitare në rajonin Belgorod të Rusisë në maj, raportoi Washington Post, duke cituar burime të lidhura me inteligjencën amerikane.

Të paktën katër automjete taktike të furnizuara fillimisht për ushtrinë ukrainase nga SHBA dhe Polonia u përdorën në bastisjen e majit, duke ngritur shqetësime rreth angazhimit të Kievit për të përmbushur kërkesat e mbështetësve të tij perëndimorë, thanë burimet për WaPo.

SHBA dhe aleatët e saj perëndimorë kanë shprehur vazhdimisht kundërshtimin e përdorimit të armëve perëndimore nga Ukraina në sulmet në territorin rus. Ata gjithashtu i kanë kërkuar Kievit që “të gjurmojë me kujdes armët me vlerë miliarda dollarë që kanë rrjedhur në vend”, raportoi WaPo.

Pas sulmit në fund të majit, Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se “mbi 70 terroristë ukrainas, katër automjete të blinduara luftarake dhe pesë kamionë” ishin shkatërruar në përleshjen në Belgorod. Militantët e mbetur më pas u detyruan të kthehen në Ukrainë dhe u vunë në shënjestër nga artileria ruse. Inkursioni rezultoi në një civil të vdekur dhe 12 të plagosur, sipas autoriteteve ruse.

Ushtria ruse shpërndau një seri fotografish që tregonin se çfarë dukej të ishte shkatërruar pajisjet perëndimore të braktisura nga militantët. Disa nga imazhet përshkruanin dy makina të blinduara M1151A1 Humvee të mbërthyera në krateret e bombave, ndërsa të tjera shfaqnin dy automjete të blinduara M1224 MaxxPro. Një makinë e blinduar AMZ Dzik-2, e prodhuar në Poloni, ishte gjithashtu e dukshme në pamjet.

Kievi u përpoq të distancohej nga bastisja duke pretenduar se ishte kryer nga “Legjioni i Lirisë së Rusisë” dhe “Korpusi Vullnetar Rus (RDK),” njësitë neo-naziste përgjegjëse për një sulm të ngjashëm në Rajonin Bryansk në mars. Pentagoni dhe Departamenti Amerikan i Shtetit shprehën dyshime në lidhje me vërtetësinë e imazheve.

Sipas Washington Post, videot e publikuara nga “Legjioni i Lirisë së Rusisë” dhe vetë militantët e RDK shfaqnin luftëtarë duke përdorur pushkët sulmuese CZ Bren të prodhimit çek dhe FN SCAR të Belgjikës. Të dyja llojet e armëve iu dhanë Ukrainës nga vendet përkatëse, tha gazeta, duke shtuar se “pushkët Bren dhe SCAR zakonisht u shpërndahen ushtarëve të Ukrainës” dhe luftëtarëve të huaj që udhëtojnë në Ukrainë për të luftuar forcat ruse.

Një zëdhënës nga Ministria belge e Mbrojtjes informoi Washington Post se ata u dhanë armë vetëm “autoriteteve zyrtare dhe ushtrisë së rregullt” në Ukrainë, duke ia ngarkuar përgjegjësinë Kievit për përdorimin e tyre. Polonia dhe Republika Çeke nuk pranuan të komentojnë mbi gjetjet e paraqitura nga Washington Post.

Përdorimi i furnizimeve ushtarake perëndimore në një sulm në territorin rus ngre çështjen e përgjegjësisë së Kievit, tha për WaPo Mark Cancian, një këshilltar i lartë në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS), një institut me bazë në Uashington. Ukrainasit “janë qartësisht bashkëfajtorë këtu”, shtoi Cancian, një oficer në pension i Korpusit Detar të SHBA.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.